Shefi i OBSH: Kërcënimi kryesor nuk është virusi vetë

 

 

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit ka dënuar një “mungesë udhëheqjeje” në luftimin e pandemisë së koronavirusit dhe bëri një kërkesë emocionale për unitetin global, pasi shifrat e rasteve rriten në shumë vende dhe bota lufton të parandaloj virusin shkatërrues më shumë se gjashtë muaj pasi u identifikua për herë të parë.

“Miqtë e mi, mos bëni gabim, kërcënimi më i madh me të cilin përballemi tani nuk është vetë virusi”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus në një fjalim në Gjenevë të enjten.

“Përkundrazi, është mungesa e udhëheqjes dhe solidaritetit në nivelin global dhe kombëtar”, shtoi ai, raporton CNN.

Ndërhyrja e tij do të shihet si një goditje e ashpër e drejtuar drejtuesve përfshirë presidentin amerikan Donald Trump, i cili ka zhvilluar një betejë publike kundër OBSH-së, ndërsa nuk ka arritur të shtypë shpërthimin më të keq të botës në CoVid-19 në vendin e tij u shpreh ai gjatë fjalimit te tij.

“Kjo është një tragjedi që po na detyron të humbasim shumë nga miqtë tanë, duke humbur shumë jetë. Ne nuk mund ta mposhtim këtë pandemi si një botë e ndarë”, tha Tedros.

ShBA është duke raportuar rregullisht rritje të rekordeve një-ditore në raste dhe në krye të tre milionë infeksioneve të konfirmuara në fillim të kësaj jave, duke hedhur përpjekjet e hershme për të rihapur ekonominë në kaos.

Situata është pothuajse aq e zymtë në rajone të tjera. Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro,  është infektuar me Covid-19 pasi luajti ashpërsinë e tij për muaj të tërë.

India njoftoi rritjen e saj më të madhe ditore në raste të enjten, dhe përhapja e virusit po rrit ritmin në Meksikë.

Australia, e përshëndetur si një histori e hershme suksesi në luftën kundër pandemisë, është detyruar të testoj më shumë se 6 milionë njerëz në shtetin Victoria pas një rritjeje të përtërirë të sëmundjes në Melburn.

“Si është e vështirë për njerëzit të bashkohen për të luftuar një armik të përbashkët që po vret njerëz pa dallim?”, Tedros e pyeti gjatë lutjes së tij, bërë gjatë një mbledhje të OBSH-së.

“A nuk jemi në gjendje ta dallojmë apo identifikojmë armikun e përbashkët? A nuk mund ta kuptojmë se ndarjet ose çarjet midis nesh në të vërtetë janë avantazhi për virusin?”.

Ai nxiti një bashkim të fuqive globale, duke u thënë të pranishmëve: “Covid-19 është një provë e solidaritetit global dhe udhëheqjes globale”.

Fjalët e Tedros vijnë pak ditë pasi administrata Trump u tha Kongresit dhe Kombeve të Bashkuara se SHBA po tërhiqet zyrtarisht nga OBSH.

Tërheqja, e cila hyn në fuqi korrikun e ardhshëm, ka tërhequr kritikat nga ligjvënësit, shoqatat mjekësore, organizatat e avokimit dhe aleatët jashtë vendit. I nominuari pë president nga demokratët, Joe Biden u zotua të martën që të ndryshojë vendimin “në (ditën e tij) ditën e parë”, nëse zgjidhet.

Vetë Tedros ka tërhequr zemërimin e Presidentit amerikan, i cili ka akuzuar organizatën se ka qenë shumë në qendër të Kinës dhe nuk ka arritur të përmbajë pandeminë në ditët e para të saj.

Por drejtuesit e pothuajse çdo kombi tjetër të madh, përfshirë Gjermaninë, Francën dhe Mbretërinë e Bashkuar, kanë qëndruar pranë agjencisë gjatë krizës.

Dhe të enjten, Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se pandemia ka ekspozuar rreziqet e “popullizmit që mohon faktet” në të gjithë botën. “Ne kemi parë gënjeshtra dhe dezinformata dhe kjo nuk ka asnjë mënyrë për të luftuar pandeminë”, i tha ajo Parlamentit Evropian në Bruksel.

Përgatiti: Denis Ibishi – KALLXO