Seria horror ”Squid Game” po i nxitë nxënësit për skena të dhunshme

Shkollat ​​po paralajmërojnë prindërit që të mos i lënë fëmijët e tyre të shikojnë serinë horror Netflix ”Squid Game” pasi nxënësit u kapën duke kopjuar skena nga shfaqja e re.

Seriali i Koresë së Jugut, i cili aktualisht është shfaqja më e transmetuar në SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar, përqendrohet në një shfaqje lojërash imagjinare, në të cilën personazhet e goditur nga varfëria konkurrojnë në një seri lojërash me vdekje për të fituar një çmim prej 27 milionë funtesh.

Drama e mbijetesës, e cila përmban skena tmerruese të personazheve që goditen në kokë dhe korrjen e organeve, i sheh garuesit të marrin pjesë në versionet e lojërave tradicionale të fëmijëve, me fituesit që përparojnë në fazën tjetër.

Ata që dështojnë detyrat ekzekutohen nga një skuadër e maskuar e vdekjes që qëndron pranë me mitralozë, transmeton RTV21.

Shfaqja e diskutueshme tani është larguar nga shkollat ​​duke u bërë thirrje prindërve të monitorojnë atë që fëmijët e tyre po shikojnë mes frikës së sjelljes së kopjuar.