Rusia thotë se ka kryer të shtëna paralajmëruese ndaj një anije britanike

Raportet nga Rusia njoftojnë se një anije patrulluese dhe një avion luftarak kanë kryer të shtëna paralajmëruese ndaj një luftanije britanike në Detin e Zi.

Ministria e Mbrojtjes në Moskë tha se anija britanike HMS ka hyrë në ujërat territorial ruse pranë Krimesë.

Rusia e ka aneksuar Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, por veprimi nuk është njohur ndërkombëtarisht.

Ministria e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar nuk e ka komentuar ende incidentin, raporton BBC.

Rusia pretendon se, pas të shtënave, anija britanike e ka ndryshuar drejtimin.

Sipas raporteve nga Rusia, anija e patrullimit qëlloi dy herë ndërsa avioni Su24-M ka shkrepur katër bomba.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax raportoi se për shkak të incidentit atasheu i mbrojtjes i ambasadës britanike është thirrur në ministrinë ruse të mbrojtjes.

Anija britanike HMS Defender po kryen misione në Detin e Zi, sipas faqes në internet të Marinës Mbretërore./REL