Qyteti i Rahovecit. Rahovec. 28.05.15 Photo: Atdhe Mulla

Rahovec: Policia mbyll pishinën ku ishin mbledhur shumë persona

Policia e Kosovës ka ndërhyrë dje për të mbyllur një pishinë në Rahovec.

Njësiti policor gjatë inspektimit ka vërejtur rreth 30 deri në 40 qytetarë duke notuar në pishinë.

Policia ka larguar të gjithë personat e mbledhur në pishinë, ndera pronari i pishinës është dërguar në stacion për t’u intervistuar.

Ndaj pronarit Policia ka iniciuar rast për mosveprim sipas dispozitave të pandemisë, dhe me vendim të Prokurorit i njëjti është liruar në procedurë të rregullt.

Qeveria e Kosovës në fillim të korrikut kishte marrë vendim ku kishte lejuar aktivitetin e pishinave të hapura.

Mirëpo ditë më parë ky vendim u ndryshua, duke ndaluar aktivitetin e pishinave të hapura.