Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Që nga fillimi i luftës, Amerika i ofroi ndihmë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 3.8 miliardë dollarësh

Këshilli i Sigurimit i OKB-së e ka lëshuar deklaratën e tij të parë për luftën në Ukrainë, mirëpo nuk i ka përdorur fjalët “luftë”, “konflikt” ose “pushtim”. Deklarata në vend të kësaj “shpreh shqetësim të thellë në lidhje me ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Ukrainë” dhe shprehu “mbështetje të fortë” për Sekretarin e Përgjithshëm Antonio Guterres në kërkimin e një zgjidhjeje paqësore të “mosmarrëveshjes”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, tha se qyteti port jugor i rrethuar i Mariupolit është “një shembull i torturës dhe urisë që përdoret si armë lufte”. Ai gjithashtu konfirmoi në fjalimin e tij të fundit kombëtar se operacionet e evakuimit po vazhdojnë në Mariupol me 40 civilë të shpëtuar.

Në bisedimet e paqes, Zelenskiy tha se ai ishte “zgjedhur si president i Ukrainës dhe jo i një mini-Ukraine” dhe se Rusia duhet së pari të rikthehet në territorin që kishte para pushtimit të saj më 23 shkurt, nëse bisedimet do të kenë sukses. Ai gjithashtu e akuzoi Rusinë për “shantazh të drejtpërdrejtë bërthamor” gjatë fjalimit në Chatham, instituti i ekspertëve për çështjet ndërkombëtare, duke thënë se “Rusia po e shantazhon Evropën përmes kërcënimeve”.

Paketa e fundit e ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën, e shpallur nga presidenti Joe Biden, kap vlerën e 150 milionë dollarëve, konfirmoi sekretari i shtetit Antony Blinken. Ai përfshin 25,000 fishekë artilerie 155 mm, si dhe radarë kundër artilerisë, pajisje bllokimi, pajisje në terren dhe pjesë këmbimi. Kjo pako sjell ndihmën ushtarake të Uashingtonit në Kiev që nga fillimi i pushtimit rus në rreth 3.8 miliardë dollarë, tha Blinken.

Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së, John Kirby, i hodhi poshtë pyetjet nëse Pentagoni i dha Ukrainës informacione që i ndihmonin liderët ushtarakë t’i shënjestrojnë gjeneralët rusë. Kirby nuk i ka vërtetuar raportet në fjalë, përkundrazi tha se Ukraina “merr vendimet” kur bëhet fjalë për mënyrën se si ata përdorin inteligjencën amerikane dhe theksoi se Ukraina e kombinon inteligjencën nga shumë vende dhe SHBA “nuk është burimi i vetëm i inteligjencës dhe informacionit për ukrainasit”.

Gjermania do të dërgojë gjithashtu shtatë topa vetëlëvizës në Ukrainë, në krye të pesë sistemeve të artilerisë që qeveria holandeze i ka premtuar tashmë, tha ministrja gjermane e mbrojtjes, Christine Lambrecht. PzH 2000 është një nga armët më të fuqishme të artilerisë në inventarët e Bundesëehr-it dhe mund të godasë objektivat në një distancë prej 40 km (25 milje).

Vladimir Putin do t’i dërgojë perëndimit një paralajmërim të “ditës së gjykimit” kur t’i udhëheqë festimet e Ditës së Fitores të Rusisë të hënën. Një fluturim mbi Katedralen e Shën Vasilit do ta përfshijë aeroplanin komandues “Il-80 Doomsday”, i cili do të transportojë topin rus në rast të një lufte bërthamore, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Një jaht që thuhet se i përkiste Putinit u sekuestrua nga zyrtarët italianë. Gazetarët thonë se jahti, i cili ishte ankoruar në një marinë të Toskanës, i përket Putinit. Ministria e Ekonomisë dhe Financave tha në një deklaratë se anija u sekuestrua sipas rregulloreve në lidhje me “veprimet që minojnë ose kërcënojnë integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës”.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se e ka thirrur ambasadoren e Britanisë në Rusi, Deborah Bronnert, duke shtuar se ajo protestoi ashpër në lidhje me sanksionet e reja të Mbretërisë së Bashkuar ndaj mediave ruse. Rusia do të vazhdojë të reagojë “me ashpërsi dhe vendosmëri” ndaj të gjitha sanksioneve të vendosura nga Britania e Madhe, tha ministria në një deklaratë.

Amnesty International tha se ka prova bindëse se trupat ruse kanë kryer krime lufte në zonën e Kievit në muajt shkurt dhe mars. Civilët gjithashtu pësuan abuzime të tilla si “të shtëna dhe tortura të pamatura” në duart e forcave ruse kur ata pushtuan një zonë jashtë kryeqytetit të Ukrainës, duke përfshirë qytetin e Bucha, në fazat e hershme të pushtimit, tha grupi i të drejtave në një raport./The Guardian