Foto: Presidenca e Republikës së Turqisë

Putin dhe Erdogan takohen për bisedime të fshehta në Soçi

Sot është dita e 164 e luftës Rusi-Ukrainë. Ukraina i ka akuzuar forcat ruse për sulme pranë një reaktori bërthamor në termocentralin e pushtuar nga Rusia në Zaporizhzhia në juglindje të vendit. Energoatom, operatori shtetëror i termocentraleve bërthamore të Ukrainës, ka thënë përmes një deklarate se tri goditje u regjistruan në vendin e centralit, pranë një prej blloqeve të energjisë ku ndodhet reaktori bërthamor”. Ministria ruse e mbrojtjes i akuzoi forcat ukrainase për bombardimin e fabrikës, duke thënë se një rrjedhje rrezatimi ishte shmangur vetëm me fat.

Vladimir Putini është takuar me Recep Tayyip Erdogan për bisedime që pritet të fokusohen në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe thuhet se përfshijnë përpjekjet e Kremlinit për t’i anashkaluar sanksionet perëndimore. Presidenti rus e mirëpriti Erdoganin në Soçi, një qytet turistik në Detin e Zi, duke falënderuar presidentin turk për ndihmën në sigurimin e një marrëveshjeje ndërkombëtare që i rifilloi eksportet e drithërave nga Ukraina që ishin ndërprerë nga makineria e luftës së Kremlinit – si dhe ushqimet ruse dhe plehra – në tregjet botërore. Ata ranë dakord ta rrisin bashkëpunimin në industrinë e transportit, bujqësisë, financave dhe ndërtimit, thanë ata në një deklaratë të përbashkët pas një takimi katër orësh.

Tri anije që transportonin pothuajse 60,000 tonë drithë midis tyre janë nisur nga portet e Detit të Zi të Ukrainës dhe janë në rrugën e tyre për në Britani, Irlandë dhe Turqi respektivisht. Oleksandr Kubrakov, ministri i infrastrukturës i Ukrainës, tha se ai planifikoi “të sigurojë që portet ta kenë aftësinë për të trajtuar më shumë se 100 anije në muaj”.

Rusia thotë se është gati të flasë për një shkëmbim të burgosurish me SHBA-në pas dënimit me nëntë vjet burg të së enjtes për basketbollisten amerikane Brittney Griner. Megjithatë, Kremlini tha se çdo negociatë e tillë nuk duhet të luhet publikisht.

Amnesty International ka thënë se i qëndron akuzës së saj se Ukraina po i rrezikon civilët duke krijuar baza ushtarake në zonat e banuara për t’i kundërshtuar forcat ruse, pasi një raport nga grupi i të drejtave të njeriut shkaktoi një përgjigje të furishme nga Kievi. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, kritikoi Amnesty-në lidhur me raportin e publikuar të enjten, duke thënë se grupi i të drejtave të njeriut po bënte një ekuivalencë të rreme midis Ukrainës si viktimë e agresionit dhe pushtuesve rusë.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka ngritur shqetësime për “sigurinë dhe sigurinë” e fabrikës bërthamore të Zaporizhzhia, duke thënë se Rusia “ka përdorur njësi artilerie të bazuara në këto zona për ta shenjestruar territorin ukrainas në bregun perëndimor të lumit Dnipro [Dnieper]”.

Një plan i Bashkimit Evropian për ta reduktuar përdorimin e gazit dhe për ta ndihmuar Gjermaninë të heqë dorë nga varësia nga Rusia do të hyjë në fuqi në fillim të javës së ardhshme, tha të premten presidenca e BE-së. Javën e kaluar, vendet anëtare të BE ranë dakord ta reduktojnë përdorimin e tyre të gazit me 15% gjatë dimrit, me përjashtime për disa vende dhe pavarësisht kundërshtimit nga Hungaria.

Kanadaja po dërgon deri në 225 forca të armatosura kanadeze në Mbretërinë e Bashkuar për ta rifilluar trajnimin e rekrutëve ushtarakë ukrainas, ka njoftuar ministri kanadez i mbrojtjes. Që nga viti 2015, Kanadaja ka trajnuar 33,000 ushtarakë dhe personel të sigurisë ukrainase, por në shkurt ka ndaluar disa aspekte të trajnimit.

Një zyrtar amerikan e ka akuzuar Moskën se po përgatitet të vendosë prova të rreme për ta bërë të duket sikur vrasja masive e fundit e të burgosurve ukrainas të luftës në një sulm në një burg të kontrolluar nga Rusia ishte shkaktuar nga Ukraina. Kievi dhe Moska e kanë akuzuar njëra-tjetrën për sulmet e javës së kaluar në burgun në Olenivka të kontrolluar nga Kremlini, në Ukrainën lindore.

Një ekspert kryesor rus i hipersonikës është arrestuar nën dyshimin për tradhti, njoftoi të premten agjencia e lajmeve Tass e kontrolluar nga shteti. Andrei Shiplyuk drejton laboratorin e hipersonikës në Institutin e Mekanikës Teorike dhe të Aplikuar në Novosibirsk, sipas faqes së internetit të institutit, dhe vitet e fundit i ka koordinuar kërkimet për ta mbështetur zhvillimin e sistemeve të raketave hipersonike, raporton Reuters./The Guardian