Presidenti sirian, Bashar al-Assad - Foto: REL/EPA-EFE

Presidenti sirian dhe gruaja e tij infektohen me coronavirus

Presidenti sirian Bashar al-Assad dhe gruaja e tij kanë rezultuar pozitivë në testet për coronavirus.

Në një deklaratë nga zyra e Assadit më 8 mars, është thënë se të dy janë testuar pasi kanë pasur simptoma të lehta të sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi.

Assad, 55-vjeçar dhe gruaja e tij Asma, 45-vjeçare do të kthehen në punë pasi të kalojnë dy apo tre javë të izolimit në shtëpinë e tyre, është thënë në deklaratë, duke shtuar që të dy janë mirë me shëndet dhe në gjendje stabile.

Siria është përfshirë në luftë civile që ka nisur fillimisht si protestë paqësore kundër regjimit, në mars të viti 2011.

Zyrtarisht deri më tani janë regjistruar 16,000 persona të infektuar me coronavirus, në zonat që kontrollon qeveria, si dhe 1,063 viktima, mirëpo numrat besohet se janë shumë më të lartë.

Siria ka njoftuar javën e kaluar se do të nisë fushatën e vaksinimit, pa dhënë shumë detaje.

Qeveria ka thënë se ka siguruar vaksinat nga një shtet mik, por ka dhënë emër.

Ky njoftim ka ardhur teksa kanë qarkulluar raportime në mediat ndërkombëtare dhe ato izraelite se Izraeli ka paguar Rusinë 1.2 milion dollarë për t’i ofruar Qeverisë siriane vaksina kundër coronavirusit, në kuadër të marrëveshjes që ka garantuar lirimin e një gruaje izraelite të mbajtur në Damask.

Detajet vazhdojnë të jenë të paqarta, pasi Siria mohon këto pretendime dhe Moska nuk përgjigjet në këtë çështje./REL