Foto: Facebook/ Zoran Milanovic

Presidenti kroat viziton Kosovën dhe ushtarët kroatë në fund të dhjetorit

Presidenti i Republikës Zoran Milanoviq do të bëjë një vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës në prag të Krishtlindjeve dhe do ta kalojë natën e Krishtlindjeve me pjesëtarët e Ushtrisë Kroate të dislokuar në kuadër të operacionit të KFOR-it të NATO-s, njoftoi zyra e tij të hënën.

Milanoviq me ftesë të Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, më 23 dhe 24 dhjetor do të qëndroj për vizitë zyrtare në Prishtinë, me të cilën do të zhvillojë një takim me të. Presidenti kroat do të marrë pjesë edhe në takimin e delegacioneve të dy vendeve dhe do të takohet me kryeministrin Albin Kurti, njofton Zyra e Presidentit. Në ditën e dytë të qëndrimit në Kosovë, Presidenti i Republikës do të vizitojë ushtarët kroatë në KFOR me të cilët do ta kalojë natën e Krishtlindjes.

Në Kosovë është kontingjenti i 36-të kroat, me 141 pjesëtarë të HV-së. Presidenti Milanoviç i përcolli ata më 22 nëntor 2021, kur pjesëtarët e Ushtrisë Kroate udhëtuan në Kosovë për një rotacion gjashtëmujor.

Vizita në Kosovë do të jetë një mundësi që presidenti Milanoviç të takohet sërish personalisht dhe të bisedojë me ushtarët kroatë të cilët do të jenë larg familjeve të tyre gjatë festave të fundvitit, thuhet në njoftimin e Zyrës së Presidentit. Është planifikuar edhe takimi i Milanoviqit me komandantin e operacionit të KFOR-it të NATO-s, gjeneralmajor Ferenc Kajari, shtohet në tekst.

Orari i udhëtimit të biznesit përfshin Janjevën, një vend ku jetojnë shumica e kroatëve, ku Milanoviq do të bisedojë me Don Mato Paliq, prift dhe pastor kroat në Janjevë, dhe anëtarë të pakicës kroate për kushtet e jetesës në Kosovë./RTK