Merdare - Foto: KALLXO.com

Pika kufitare 'Merdare' lirohet për qarkullim

Policia e Kosovës ka njoftuar se pika kufitare në Merdare është liruar për qarkullim.

Kjo pikë është mbyllur dy  ditë më parë pas vendosjes bllokimit të rrugës në kilometrin e dytë Brenda Serbisë.

“Bazuar në informacionet e fundit, rruga e cila ishte bllokuar me 27.12.2022 në kilometrin e dytë brenda në Serbi, sot në ora 09:50 është liruar për qarkullim. Andaj, njoftojmë qytetarët dhe bashkatdhetarët se tani pikë kalimi kufitar “Merdare”, është liruar për qarkullim dhe i është kthyer normalitetit të plotë”- thuhet në njoftim.

Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiq mbrëmë deklaroi se barrikadat në veri të Kosovës do largohen brenda 48 orësh.

Digjen kamionët në barrikadën tek ‘Kërrshi i Dudës’ – PAMJE