Foto: Pixabay

Pelegrinazhi në Haxh, sa është numri zyrtar i personave të vdekur?

Numri zyrtar i të vdekurve nga pelegrinazhi i haxhit të këtij viti është rritur në pothuajse 500 dhe numri i vërtetë mund të jetë më shumë se dyfishi i asaj pasi raportet dolën se rreth 600 egjiptianë vdiqën në rrugën për në Mekë mes vapës ekstreme, raporton CNN.

Të paktën 14 malajzianë, 165 indonezianë, 75 jordanezë, 35 pakistanezë, 49 tunizianë, 11 iranianë dhe 98 indianë kanë vdekur, sipas autoriteteve në secilin vend. 27 jordanezë të tjerë janë shtruar në spital dhe rreth 14 janë ende të zhdukur, tha Ministria e Jashtme jordaneze.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se shumë qytetarë amerikanë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit, por nuk dha një numër.

“Ne mund të konfirmojmë vdekjen e shumë shtetasve amerikanë në Arabinë Saudite. Ne ofrojmë ngushëllimet tona më të sinqerta për familjet për humbjen e tyre” – tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, duke shtuar se agjencia është e gatshme të ofrojë ndihmë konsullore.

Dhjetra iranianë janë shtruar gjithashtu në spital për shkak të goditjes së nxehtësisë dhe kushteve të tjera, tha Gjysmëhëna e Kuqe iraniane të mërkurën, sipas agjencisë gjysmë-zyrtare të lajmeve të Iranit “Tasnim”.

Sipas një raporti të CNN, kjo e çon numrin e fundit zyrtar të vdekjeve për pelegrinazhin e këtij viti në të paktën 480.

Numri i të vdekurve pritet të rritet shumë më tej, pasi Arabia Saudite dhe Egjipti ende nuk kanë publikuar shifra zyrtare. Për më tepër, qeveritë janë në dijeni vetëm për pelegrinët që janë regjistruar dhe kanë udhëtuar në Mekë si pjesë e kuotës së vendit të tyre – ka më shumë vdekje në mesin e pelegrinëve të paregjistruar.

Pelegrinët e bënë udhëtimin e këtij viti në temperatura të larta të rrezikshme deri në 49 gradë Celsius.

Sipas presidencës egjiptiane, njësia e krizës do të drejtohet nga kryeministri Mostafa Madbouly dhe do të “sigurojë mbështetje për familjet e personave që kanë vdekur”.

Presidenti egjiptian Abdel Fattah el-Sisi ka udhëzuar gjithashtu njësinë për “koordinim të shpejtë me autoritetet e Arabisë Saudite për të lehtësuar kthimin e trupave” të atyre që vdiqën, shtohet deklarata.

Numri zyrtar i egjiptianëve të vdekur është 28, sipas një deklarate të kabinetit egjiptian të enjten. Megjithatë, po raportohet gjerësisht nga agjencia e lajmeve Reuters dhe media të tjera se rreth 500 deri në 600 egjiptianë vdiqën në rrugë.

Zyrtarët egjiptianë thanë se po punonin për të mbledhur një numër të saktë të viktimave dhe personave të zhdukur. Mospërputhja rrjedh nga një numër i madh pelegrinësh të paregjistruar, të cilët nuk llogariten në mesin e atyre që janë regjistruar dhe kanë udhëtuar në Mekë si pjesë e kuotës së vendit të tyre.

Mijëra të tjerë janë trajtuar për goditje të nxehtësisë pasi një grup prej 1.8 milionë myslimanësh u përball me temperaturat e larta.

Ministria saudite e Shëndetësisë zbatoi masa sigurie duke përfshirë stacionet e ftohjes përgjatë rrugës dhe u bëri thirrje pelegrinëve të përdorin çadra dhe të qëndrojnë të hidratuar, raportoi Associated Press. Pavarësisht kësaj, ngjarja e këtij viti u errësua nga tragjedia, duke ngritur pikëpyetje nëse mund të ishte bërë më shumë për të garantuar sigurinë e njerëzve.

Ai gjithashtu thekson rreziqet që paraqesin për besimtarët e shumtë të paregjistruar që duan të përmbushin detyrën e tyre fetare pavarësisht se nuk kanë marrë një leje për Haxhin dhe që nuk kanë akses në objektet zyrtare.

Haxhi i këtij viti ra në një nga muajt më të nxehtë në Mekë. Temperatura mesatare maksimale e Mekës në qershor është gati 44 gradë Celsius. Por këtë vit pelegrinët e haxhit përjetuan nxehtësi jashtëzakonisht ekstreme, me temperatura që u rritën në 52 gradë Celsius të hënën (17.06.2024).

Qeveria saudite tha të hënën (17.06.2024) se më shumë se 2,700 njerëz ishin trajtuar për goditje të nxehtësisë. Ndërkohë, qindra njerëz kanë hyrë në rrjetet sociale për të postuar në lidhje me të dashurit e tyre që nuk dihet se çfarë ka ndodhur me ta.

Më shumë se 1.8 milion njerëz po marrin pjesë në Haxhin e këtij viti, një nga tubimet më të mëdha fetare në botë, sipas Autoritetit të Përgjithshëm Saudit për Statistikat.

Haxhi është një burim prestigji për mbretin e Arabisë Saudite, i cili mban titullin e Kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta, si kujdestar i vendeve më të shenjta të Islamit. Por pelegrinazhi është gjithashtu një burim i rëndësishëm të ardhurash për ekonominë saudite.

Menjëherë pasi mbreti Salman bin Abdulaziz mori pushtetin në vitin 2015, Arabia Saudite nisi një projekt prej 21 miliardë dollarësh për të zgjeruar Xhaminë e Madhe në Mekë për të akomoduar 300,000 besimtarë të tjerë. Një vit më vonë, atëherë zëvendës Princi i Kurorës Mohammed bin Salman e identifikoi pelegrinazhin si një komponent kyç të një plani për të diversifikuar ekonominë saudite deri në vitin 2030.

Të ardhurat nga pelegrinazhi parashikoheshin të ishin mesatarisht rreth 30 miliardë dollarë në vit dhe të krijonin 100,000 vende pune për sauditët kur mbretëria tërhoqi rreth 21 milionë adhurues çdo vit gjatë haxhit 10-ditor si dhe pelegrinazhit njëvjeçar të Umres, sipas të dhënave zyrtare të cituara nga Reuters. Qeveria synon 30 milionë pelegrinë deri në vitin 2030.

Përgatiti: Florinda Kelmendi