Panama: Kapen më shumë se 5 tonë drogë në një anije

Më shumë se 5 ton drogë u sekuestruan në brigjet e Panamasë pasi autoritetet vërejtën atë që duket se ishte një anije gjysmë zhytëse, tha ministria e vendit për sigurinë publike, raporton CNN.

Oficerët me Shërbimin Kombëtar Aeronaval të Panamasë ishin duke patrulluar ujërat territoriale të vendit të mërkurën, dhe gjetën anijen “shtëpi” pranë krahinës së Bocas del Toro, thanë zyrtarët.

Autoritetet kapën më shumë se 5 tonë drogë brenda anijes dhe arrestuan katër shtetas kolumbianë, tha ministria.

Asnjë informacion më shumë rreth personave të arrestuar nuk është dhënë.

Ministria nuk specifikoi se çfarë lloji të drogës u kap në bastisje, por kontrabandistët janë kapur më parë duke përdorur anije të ngjashme për të transportuar kokainë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Kur nëndetëset janë nën ujë, nëndetëset e drogës janë të vështira për t’u zbuluar pa inteligjencë paraprake ose avionë për t’i zbuluar ato nga lart.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!