Pamje - Familjet a para të prekura nga tërmeti në Shqipëri arrijnë në Pejë

Familjet e para nga Shqipëria të prekura nga tërmeti kanë arritur në Pejë. Numër I madh I kosovarëve kanë shprehur gatishmërinë për të strehuar familjet nga Shqipëria të cilat kanë mbetur pa shtëpi si pasojë e tërmeteve të ditës së djeshme.

Qytetarë e grupe të shumta të organizuara janë duke mbledhur gjëra të nevojshme ushqimore dhe në veshmbathje për t`u dalë në ndihëm familjeve të prekura nga tërmeti.

Të dhënat e fundit nga Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë tregojnë se numri i viktimave ka arritur në 24 perona të vdekur, derisa kërkimet për të mbijetuar të tjerë nën rrënoja janë duke vazhduar.

Familjet e para nga Shqipëria të prekura nga tërmeti kanë arritur në Pejë. Dhimbja juaj është edhe e jona. Mirësevini në shtëpinë tuaj. Ju duam ❤️

Publiée par Klina info sur Mardi 26 novembre 2019

Ministria e Mbrojtjes së fundmi ka publikuar bilancin e plotë të bërë deri tani. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes nga tërmeti kanë humbur jetën 24 persona dhe janë lënduar në total 650 persona.

Bëhet me dije se nga rrënojat e pallateve të shembura janë shpëtuar 45 persona, ku rasti i fundit i shpëtimit ishte 24 vjeçari Klajdi Qato në Durrës.

 

Për shkak të vështirësive të natës operacionet e kërkim-shpëtimit janë ndërprerë dhe pritet të fillojnë brenda pak minutave.

“Në kampingun e Thumanës dhe pranë objekteve të dëmtuara janë ngritur 67 çadra në të cilat janë akomoduar 700 banorë. Pranë kampingut të ngritur në qytetin e Durrësit dhe fshatrat Ishëm, Manzë, Sukth dhe Katund i Ri janë ngritur 181 çadra, ku janë akomoduar rreth 1450 banorë, si dhe janë montuar 10 banja fushore”- thuhet në komunikatën e Ministrisë së Mbrojtjes.