"Nomadland" fiton çmimin BAFTA për filmin më të mirë

Filmi “Nomadland” me regji dhe skenar të  regjisores Chloé Zhao, ka fituar çmimin për filmin më të mirë në Festivalin e Filmit BAFTA në Britani të Madhe.

Festivali u mbajt në një maratonë dy ditore, më 10 dhe 11 prill në sallën Sallën Royal Albert në Londër. 

Filmi më i mirë debutues nga një shkrimtar, regjisor apo producent britanez ishte filmi “His House”, ndërsa ai i një gjuhe të huaj (jo angleze) u shpall filmi “Another Round”.

Kjo është lista e plotë e çmimeve të rrëmbyera:

“Nomadland” – filmi më i mirë;

“Promising Young Woman” – filmi më i shquar britanez;

“His House”– filmi më i shquar debutues i një shkrimtari, regjisori ose producenti anglez;

“Another Round” – film në gjuhën jo angleze;

“My Octopus Teacher” – dokumentar;

“Soul”– film i animuar;

“Chloe Zhao” – regjisor/e;

“Promising Young ëoman” – skenar origjinal;

“The Father”– skenar i adaptuar;

“Frances McDordmand” – aktore kryesore;

Anthony Hopkins – aktor kryesor;

“Yuh-Jung Youn” – aktore dytësore;

“Daniel Kaluuya” – aktor dytësor;

“Soul” – rezultati origjinal;

“Rocks” – kasta e aktorëve;

“Nomadland” – kinematografia;

“Sound Of Metal” – montazhi;

“Mank” – dizajni i produksionit;

“MA Rainey’s Black Bottom” – dizajni kostumografik;

“MA Rainey’s Black Bottom” – grimi dhe flokët;

“Sound Of Metal” – muzika;

“Tenet” – efektet speciale;

“The Owl and The Pussycat”– animacioni i shkurtër britanez;

“The Present” – filmi i shkurtër britanez;

“Bukky Bakray” – çmimi i yllit në rritje (votuar nga publiku).

Kjo është edicioni 74-të i ndarjes së çmimeve BAFTA.