Foto: tportal.hr

Njihuni me serinë më të re të Apple: Iphone 13 Pro 

Pasi prezantoi një dizajn retro ‘të kuqërremtë’ me iPhone 12, Apple vendosi ta përsosë formulën e saj dhe të na paraqesë rezultatin një vit më vonë – një nga pajisjet kryesore më të mira në treg për momentin.

Siç ndodh zakonisht në fund të çdo viti, Apple nxori një seri tjetër iPhone nga fabrika e saj. Modeli i këtij viti, megjithëse për një nuancë më i ndryshëm nga iPhone 12 i vitit të kaluar, sjell mjaft risi për kënaqësinë e pronarëve të pajisjeve më të vjetra, ndërsa pronarët e serisë së fundit, me sa duket, do të jenë në gjendje të presin rehat edhe një vit tjetër.

Dizajni dhe paraqitja

IPhone 13 Pro, është një përsëritje tjetër e dizajnit të lansuar. Është një kombinim i fortë dhe pak më i rëndë i çelikut inox dhe xhamit që sjell disa azhurnime të vogla kozmetike dhe një plejadë të parashikueshme, por të mirëpritur të atyre harduerike. Për sa i përket estetikës, pajisja është një milimetër më e trashë dhe vjen në ngjyrën e re ekskluzive Pacific Blue, sipas nesh, një nga më të bukurat që Apple ka lansuar deri më sot.

Telefoni i mençur vjen me një ekran 6.1-inç Super Retina XDR OLED të këndshëm për syrin deri në 120 Hz. Shkalla adaptive e rifreskimit të ekranit, edhe pse e mirëpritur, përfaqëson një përmirësim gradual në krahasim me versionet e vjetra të pajisjes, të cilat, nëse nuk i shikoni vërtet, ende kanë një ndërfaqe mahnitëse të qetë dhe lëvizje midis ekraneve.

Pas një jave përdorimi, kalimi në ekranet ‘vetëm’ 60 Hz ishte i dukshëm, por disi i papërfillshëm, por ne supozojmë se Apple e bëri këtë modifikim për të kënaqur fansat që i kanë kërkuar kompanisë për të dytin vit radhazi. Një tjetër risi e dobishme është sensori i përparmë i zvogëluar për kamerën, i cili, falë lëvizjes së altoparlantëve në skajin e sipërm të pajisjes, ka rreth 20 përqind dimensione më të vogla se ai i mëparshmi. Kjo është një tjetër risi e mirëpritur që nuk ndikon shumë në përvojën tashmë solide të përdoruesit.

Foto: tportal.hr

Çipat dhe kamera

Ashtu si të gjitha pajisjet në serinë e re, ky telefon i mençur është mundësuar nga çipi A15 Bionic, i cili në teste tejkalon absolutisht të gjitha pajisjet mobile në treg. Në praktikë, megjithatë, ne ende kemi një iPhone tjetër shumë të shpejtë. Pajisja vjen me iOS 15 të integruar i cili, përveç arsenalit të veçorive të reja kozmetike, sjell veçori të përmirësuara në iMessage, njoftime më të mira, FaceTime horizontale dhe mënyra që lejojnë funksione të zgjedhura nga përdoruesi në periudha të caktuara të ditës.

Ekziston edhe një bateri e përforcuar që i jep këtij modeli edhe disa orë jetëgjatësi shërbimi, duke e shtrirë përdorimin joaktiv në tre dhe aktiv në rreth një ditë e gjysmë. Së fundi, dizajni kompleton modulin e kamerës së pasme, e cila, ashtu si vitin e kaluar, përbëhet nga tre lente 12 MP, të cilat këtë herë janë më të gjera, më të mëdha dhe lejojnë thithjen e më shumë dritës, e cila doli të ishte super e dobishme për xhirimet e natës.

Treshja e kamerave gjithashtu përbëhet nga një lente me kënd të gjerë 12 MP, hapje f/1.5, një lente telefoto 12 MP f / 2.8 dhe një lente ultra të gjerë me hapje 12 MP f / 1.8. Përparimi i fotografisë, falë softuerit të përmirësuar dhe pajisjeve të azhurnuara, është i vetmi përmirësim i dukshëm në krahasim me modelin e vitit të kaluar dhe, pothuajse në të gjitha kushtet, prodhon fotografi shumë të bukura.

Zmadhimi i trefishtë i zmadhimit optik është një risi e mirëpritur, por përmirësimi më i madh në të gjithë historinë shkon tek procesori A15, i cili i jep kamerës disa mjete softuerike shumë interesante. Ndoshta më argëtuesja nga këto janë të ashtuquajturat Foto Styl, të cilat vijnë ‘të mbërthyera’ në fotografi dhe ju lejojnë të krijoni ngrohtësinë, kontrastin dhe mprehtësinë me të cilën jemi mësuar, për shembull, pajisjet Samsung ose Xiaomi dhe t’i zbatoni ato automatikisht për të gjitha fotot që i shkrepni. Një shtesë tjetër e rëndësishme është Modaliteti kinematografik dhe, nëse jeni një përdorues mesatar, mund të përshkruhet më lehtë si një portret për video. Është një mjet shumë fleksibël, të paktën i papërsosur që jep një seri efektesh interesante për videot shumë të mira.

Foto: tportal.hr

Së fundmi, ka një modifikim që na ka emocionuar po aq sa na ka zhgënjyer. IPhone 13 Pro, falë një grupi të ri të kamerave, ju lejon të punoni me një modalitet mbresëlënës makro që aktivizohet pasi ta afroni pajisjen dy centimetra më pranë subjektit që dëshironi të kapni. Problemi, megjithatë, është se kamerat ende mund të kapin subjektin e zgjedhur dhe nuk lejojnë përdoruesin të zgjedhë nëse do të hyjë në modalitetin makro apo jo. Kjo, natyrisht, mund të anashkalohet duke lansuar një aplikacion tjetër për kamerë, i cili ende nuk e justifikon lëvizjen e pazakontë të dizajnit të Apple. Së fundi, me futjen e të gjitha këtyre mënyrave shtesë të funksionimit, ndërfaqja në aplikacionin e kamerës ngadalë po mbingarkohet me opsione. Ne do të donim të shihnim në të ardhmen se si Apple do të sjellë një numër në rritje të opsioneve nën kontroll, por orari aktual ngadalë por me siguri po bëhet i mbushur me njerëz dhe i vështirë njëkohësisht.

IPhone 13 Pro i fundit me certifikim IP68 është më rezistent ndaj dëmtimeve sesa versionet e mëparshme të pajisjes, por ne ende sugjerojmë që, për shkak të riparimeve shumë të shtrenjta, përdoruesit të marrin parasysh nëse preferojnë ndjenjën e një kombinimi të lehtë çeliku dhe qelqi në dorë apo potencialin më t% vogël për kosto shtesë shumë të larta.

Foto: tportal.hr

Ka një siguri perfekte

Nëse e posedoni një iPhone 10, 11 ose ndonjë verzion të mëhershëm, kalimi në iPhone 13 Pro është një veprim shumë i mirë. Nëse keni nevojë për një përshkrim piktural, thjesht imagjinoni një version të përmirësuar të iPhone 12 Pro dhe do të jeni mjaft afër. Konsumatorët që e zgjedhin këtë telefon shumë të mirë do të marrin një pajisje më të fortë me kamera më të mira, një ekran më të mirë dhe me një bateri më të mirë. Nëse posedoni një iPhone 12 Pro, një telefon i mençur i ri ia vlen ta keni  nëse thjesht duhet ta keni modelin e fundit.

Ashtu sikurse në rastet e mëparshme, iPhone 13 Pro është një përsëritje premium e një dizajni shumë të rregulluar që, ndonëse nuk mund ta bindë dikë të zëvendësojë Android-in e tyre me një telefon të mençur Apple, u jep një mundësi pothuajse perfekte atyre që përdorin modele më të vjetra të iPhone për vite të tëra dhe prisni për mundësinë e duhur të azhurnimit.

Specifikat:

Emri: iPhone 13 Pro

Prodhuesi: Apple

Platforma: iOS 15

Materialet: xhami (Gorilla Glass), çelik inox, IP68

Memoria: 128, 256, 512, 1 TB, 6 GB RAM

Ekrani: 6.1 inç, 120 Hz (adaptivno), Super Retina XDR OLED, 1170 x 2532 pikselë

Kamera e përparme: 12 MP, f / 2.2, 23mm (kënd i gjerë), 1 / 3.6 “, sensor biometrik

Kamerat e pasme:

12 MP, f/1.5, 26mm (kënd i gjërë), 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS

12 MP, f/2.8, 77mm (telefoto), PDAF, OIS, 3x zoom optik

12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (kënd i ngushtë), PDAF

SIM: dyfish (SIM, eSIM)

Lidhja: Lightning

Standardet: Bluetooth 5.0, NFC, GPS

Karikimi: karikim i shpejtë 23 w, wireless 15 w (Qi, Magsafe)

Rrjeti: GSM, CDMA, HSPA, EVDO, LTE, 5G

 

Përgatiti: Nuhi Shala