Në Asamblenë e Këshillit të Europës, Saranda Bogujevci tregon shenjat e plagëve të shkaktuara nga plumbat e forcave serbe

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, në debatin e mbajtur në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës ka rrëfyer për sulmin e forcave serbe kundër familjes së saj, ku i ishin vrarë anëtarë të familjes dhe vetë ajo kishte mbetur e plagosur rëndë.

Bogujevci përpara Asamblesë në të cilën po diskutohej për sulmin e 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ka treguar shenjat në duart e saj, duke thënë se ende nuk ka drejtësi për këtë krim.

“25 vjet më parë si 13-vjeçare i kam mbijetuar një masakre të ushtrisë serbe, që atëbotë ishte udhëhequr nga njerëzit që ende udhëheqin Serbinë tash dhe ishin pjesë e atij regjimi. Si 13-vjeçare unë mbeta e shtrirë në një grumbull të trupave të familjes sime me 16 plumba. Sot kam ende këto shenja në dorë, e pjesët e tjera të trupit tim”- tha ajo.

Bogujevci ka thënë se 25 vjet pas masakrës në familjen e saj, Kosova ende vazhdon të sulmohet.

“E të shoh 25 vjet pas, që vazhdimisht sulmohemi verbalisht dhe në mënyra tjera, së fundi edhe me sulm terrorist, është e papranueshme. Mjaft është mjaft. Kurrë nuk ka pasur kërkim falje, nuk ka pasur asgjë të ndërmarrë për të sjellë drejtësi, jo vetëm për atë çfarë ka ndodhur atëherë, por edhe tash. Njerëzit që kryen sulm terrorist më 24 shtator janë në Serbi, e nuk po gjykohen”- ka theksuar ajo.

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës është duke mbajtur seancën për të diskutuar mbi zhvillimet në veri të Kosovës pas sulmit terrorist të 24 shtatorit në Banjskë.

Afrim Bunjaku, rreshter i Policisë së Kosovës, u vra, një polic tjetër u plagos e një tjetër u lëndua nga ky sulm, ndërsa Policia u sulmua disa herë radhazi nga grupi terrorist deri sa këta të fundit ikën në drejtim të Serbisë.

Në ditën kritike Policia sekuestroi 24 automjete, dy autoblinda e arsenal të madh armatimi luftarak që i kishte grupi terrorist.

Sekuestrimi i armëve të tjera po vazhdon që nga 24 shtatori.

Tre persona nga ky grup u vranë e disa të tjerë u arrestuan.

Trupat e tre të vrarëve iu dorëzuan më 30 shtator 2023 familjarëve të tyre, pas përfundimit të procedurave të nevojshme nga organet kompetente.

Përgjegjësinë për sulmin e mori ish-nënkryetari i Listës Serbe Millan Radoiçiq, mirëpo autoritetet e Kosovës kanë theksuar se prapa këtij sulmi janë institucionet e Serbisë.

Parlamenti i Këshillit të Europës debaton sot për sulmin në veri