NATO do të vendosë 300,000 trupa në gatishmëri të lartë në përgjigje të kërcënimit të Rusisë

Një raketë ruse e ka goditur një qendër tregtare të mbushur me njerëz në qytetin qendror të Ukrainës, Kremenchuk, të hënën, duke vrarë dhe plagosur shumë njerëz, thanë autoritetet ukrainase. S “Deri më tani, 16 persona janë vrarë dhe 59 janë plagosur, 25 prej të cilëve janë shtruar në spital” ka deklaruar Serhiy Kruk, kreu i shërbimit të urgjencës shtetërore të Ukrainës. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha se më shumë se 1,000 njerëz ishin brenda ndërtesës në kohën e grevës dhe zyrtarët “po përcaktojnë ende numrin e njerëzve nën rrënoja”.

Shërbimet e urgjencës shtetërore të Ukrainës dhanë një përditësim rreth orës 7 të mëngjesit me orën lokale, duke konfirmuar se 18 persona vdiqën në sulm, duke përfshirë një person që iu nënshtrua plagëve të marra në spital.

Zelenskiy e përshkroi sulmin ndaj Kremenchuk si “një nga sulmet terroriste më sfiduese në historinë evropiane”. “Një qytet i qetë, një qendër tregtare e zakonshme me gra, fëmijë, civilë të zakonshëm brenda”, tha ai. “Vetëm terroristët krejtësisht të çmendur, të cilët nuk duhet të kenë vend në tokë, mund të godasin me raketa një objekt të tillë. Dhe ky nuk është një sulm me raketa jashtë objektivit, ky është një sulm i llogaritur rus – pikërisht në këtë qendër tregtare.”

Udhëheqësit e G7 thanë se sulmet e presidentit rus Vladimir Putin që synonin civilët ishin një “krim lufte” dhe dënuan “sulmin e neveritshëm” në Kremenchuk. “Ne qëndrojmë të bashkuar me Ukrainën në zi për viktimat e pafajshme të këtij sulmi brutal. Sulmet pa dallim ndaj civilëve të pafajshëm përbëjnë një krim lufte. Presidenti rus Putin dhe ata që janë përgjegjës do të mbajnë përgjegjësi”, thuhet në një deklaratë. Ata thanë se do të “vazhdojnë të ofrojnë mbështetje financiare, humanitare si dhe ushtarake për Ukrainën, për aq kohë sa duhet”.

Granatimet ruse të një zone banimi në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, lanë të paktën pesë civilë të vrarë të hënën, tha guvernatori rajonal. 19 persona të tjerë u plagosën në sulm, tha Oleh Synehubov.

Një sulm raketor rus vrau gjithashtu të paktën tetë civilë dhe plagosi 21 në rajonin lindor të Ukrainës Lysychansk. “Sot, kur njerëzit civilë po mblidhnin ujin nga një rezervuar uji, rusët kishin si shënjestër turmën,” tha Serhiy Haidai, guvernatori i Luhansk, në Telegram.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se nuk mund të ketë kthim në lidhjet e paraluftës me Rusinë. Scholz tha se me sulmin e saj ndaj Ukrainës, Rusia i ka thyer “të gjitha rregullat, të gjitha marrëveshjet që kemi bërë me njëri-tjetrin për bashkëpunimin mes dy vendeve tona” pas samitit të G7. Ai tha se udhëheqësit e G7 pajtohen se kjo ka çuar në ndryshime afatgjata “të cilat do t’ karakterizojnë marrëdhëniet ndërkombëtare për një kohë shumë, shumë të gjatë. Pra, është e qartë se, në marrëdhëniet me Rusinë, nuk mund të ketë rrugë kthimi në kohën para sulmit rus ndaj Ukrainës.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mblidhet të martën për të diskutuar sulmet e synuara të Rusisë ndaj civilëve me kërkesë të Ukrainës.

NATO do ta rrisë numrin e trupave në gatishmëri të lartë me më shumë se shtatë sosh në mbi 300,000 në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se forcat e aleancës ushtarake në shtetet baltike dhe pesë vende të tjera të vijës së frontit do të rriten “deri në nivelet e brigadës” – dyfishuar ose trefishuar në mes 3,000 dhe 5,000 trupa. Kjo do të përbënte “rishikimin më të madh të mbrojtjes dhe parandalimit tonë kolektiv që nga Lufta e Ftohtë”, tha ai.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, thuhet se i ka shkruar kryeministrit për të kërkuar që buxheti i mbrojtjes të ngrihet në 2.5% të PBB-së deri në vitin 2028. Kërkesa e zbuluar, e raportuar fillimisht nga Talk TV, doli në prag të samitit të NATO-s në Madrid, i cili do të diskutojë kërcënimin e ripërtërirë nga Rusia dhe angazhimin e parashikuar të qindra trupave të tjera britanike për mbrojtjen e Estonisë.

Çdo shkelje në gadishullin e Krimesë nga një shtet anëtar i NATO-s mund të përbëjë një shpallje lufte ndaj Rusisë, e cila mund të çojë në “Luftën e Tretë Botërore”, citohet të ketë thënë të hënën ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev. “Për ne, Krimea është pjesë e Rusisë. Dhe kjo do të thotë përgjithmonë. Çdo përpjekje për ta cenuar Krimenë është një shpallje lufte kundër vendit tonë. Dhe nëse kjo bëhet nga një shtet anëtar i NATO-s, kjo do të thotë konflikt me të gjithë aleancën e Atlantikut të Veriut; një Luftë e Tretë Botërore. Një katastrofë e plotë”, tha Medvedev për faqen ruse të lajmeve Argumenty i Fakty.

SHBA po planifikon të blejë dhe dërgojë më shumë sisteme raketore me rreze të mesme dhe të gjatë në Ukrainë, duke përfshirë Nasams, një sistem i avancuar raketor tokë-ajër, sipas zyrtarëve të mbrojtjes. Këshilltari për sigurinë kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan, konfirmoi të hënën se SHBA është në proces të finalizimit të një pakete që përfshin aftësi të avancuara të mbrojtjes ajrore.

Putin dhe homologu i tij brazilian, Jair Bolsonaro, diskutuan sigurinë globale mbi ushqimin dhe konfirmuan synimin e tyre për ta forcuar partneritetin e tyre strategjik, tha Kremlini të hënën. Putin e siguroi Bolsonaron në një telefonatë se Rusia do t’i përmbushë të gjitha detyrimet e saj për furnizimin me plehra në Brazil, tha Kremlini në një deklaratë të raportuar nga Reuters./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala