Lagjja ‘Dardania’ Prishtinë, Foto: Emirjeta Vllahiu/ KALLXO.com

Moti për sot

Instituti Hidrometereologjik i Kosovës ka parashikuar se sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell, por me vranësira konvektike që do të fillojnë nga gjysma e ditës, ku në orët e pasdites do të jenë në zhvillim për të krijuar kushte për reshje shiu.

Temperaturat minimale do të sillen nga 11 deri në 12 gradë Celsius, ndërsa ato maksimalet nga 24 deri në 25 gradë Celsius.

“Në zona të kufizuara rrezikohet të ketë edhe stuhi lokale me breshër. Temperaturat mbesin konstante me ditët e fundit.Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperendimit dhe verilindjes elehtë dhe lokalisht e forte” – thuhet në njoftimin e Institutit.