Lagjja ‘Dardania’ Prishtinë, Foto: Emirjeta Vllahiu/ KALLXO.com

Moti për sot

Instituti Hidrometeroelogjik i Kosovës për ditën e sotme ka parashikuar të mbajë mot me diell dhe vranësira të çrregullta.

Sipas njoftimit, vranësirat gjatë ditës parashihen të shoqërohen me reshje shiu dhe vende-vende me shkarkime rrufesh.

Temperatura maksimale e ditës do të jetë 15 gradë Celsius, ndërsa ajo minimale 7 gradë Celsius.

“Temperaturat do të shënojnë rritje sidomos në vlerat e minimaleve, ndërsa ato maksimalet priten të jenë tipike pranverore. Gjithashtu edhe presioni atmosferik do të ulet dukshëm nën vlerat e normales” – ka bërë të ditur Instituti.