Ministrja holandeze: Tejet e shqetësuar për zhvillimet në veri të Kosovës

Ministrja e Punëve të Jashtme në Holandë, Hanke Bruins Slot është shprehur e shqetësuar për zhvillimet në veri të Kosovës ku mbeti i vrarë një pjesëtar i Policisë së Kosovës.

Ministrja Holandeze tha se Bashkimi Europian kërkon nga të gjithë akterët që të punojnë për shtensionimin e situatës.

“Tejet e shqetësuar për zhvillimet në veri të Kosovës. BE-ja dhe shtetet e saj anëtare kërkojnë vazhdimisht nga të gjithë akterët të punojnë për të de-përshkallëzuar situatën”- ka shkruar ajo në twitter.

Një pjesëtar i Policisë së Kosovës u vra, një u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Policia e Kosovës ka rrethuar të dyshuarit, rreth 30 persona – pjesëtarë të grupit të armatosur terrorist që gjenden në manastirin e Banjskës, derisa sulmet ndaj njësiteve policore po vazhdojnë.

Organet e rendit konfirmuan se tre sulmues janë vrarë dhe një tjetër i uniformuar dhe i armatosur është arrestuar.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se sulmi u krye nga banda kriminale e terroriste të Serbisë.

Prokuroria Speciale e Kosovës deklaroi se rasti po trajtohet si sulm ndaj rendit kushtetues, ku hynë edhe terrorizmi.

Policia: Tre sulmues të vrarë dhe një i arrestuar