Më shumë se 150 vende kulturore në Ukrainë janë shkatërruar pjesërisht ose tërësisht

Bashkimi Evropian e ka miratuar kërkesën e Ukrainës për t’u bërë një vend kandidat për pranim në bllokun prej 27 anëtarësh, në një hap që Kievi dhe Brukseli e përshëndetën si një “moment historik”. Takimi i liderëve të BE-së në Bruksel pasoi rekomandimin e Komisionit Evropian, i cili u bë më 17 qershor.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, e përshëndeti menjëherë vendimin, duke thënë se “e ardhmja e Ukrainës është në BE”.

“Është një fitore… ne kemi pritur për 120 ditë e 30 vjet”, shtoi ai, duke iu referuar kohëzgjatjes së luftës dhe dekadave që kur Ukraina u bë e pavarur pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. “Dhe tani ne do ta mposhtim armikun.”

SHBA do të dërgojë 450 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë disa sisteme shtesë raketash me rreze të mesme. Paketa e fundit përfshin katër sisteme raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë (HIMARS) dhe dhjetëra mijëra fishekë municionesh artilerie, si dhe varka patrullimi, njoftuan të enjten zyrtarët e Pentagonit. Me dërgesat e fundit, kontributi i SHBA në ushtrinë e Ukrainës do të arrijë në 6.1 miliardë dollarë deri më tani, shtoi zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka deklaruar se Britania ishte e gatshme të ndihmojë në operacionet e çminimit në brigjet jugore të Ukrainës.

Mbretëria e Bashkuar po ofron gjithashtu ekspertizën e saj për të ndihmuar në përcjelljen e grurit të Ukrainës nga portet e saj, tha sekretarja e jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss. Boris Johnson shtoi se Britania po e shqyrton ofrimin e sigurimit për anijet për të lëvizur miliona tonë drithë të ngecur në vend, duke i thënë Reuters: “Ajo që mund të ofrojë Mbretëria e Bashkuar, mbi të gjitha, është ekspertiza kur bëhet fjalë për sigurimin detar.

Më shumë se 150 vende kulturore në Ukrainë janë shkatërruar pjesërisht ose tërësisht, sipas një raporti të UNESCO-s. Dëmet përfshijnë 70 objekte fetare, 30 ndërtesa historike, 18 qendra kulturore, 15 monumente, 12 muze dhe shtatë biblioteka.

Ukraina po i regjistron 200 deri në 300 raste të krimeve lufte të kryera nga forcat ruse në territorin e saj çdo ditë, ka pohuar prokurori i përgjithshëm. “Krimet e luftës janë problemi ynë. Çdo ditë kemi 200 deri në 300 prej tyre… Ne kemi një detyrë: kur ka një krim, duhet të fillojmë një hetim”, tha Iryna Venediktova për televizionin ukrainas.

Ukraina ka mbajtur një seancë paraprake në gjyqin e saj të parë të një ushtari rus të akuzuar për përdhunimin e një gruaje ukrainase gjatë pushtimit të Moskës – i pari nga ato që mund të jenë dhjetëra raste të tilla. I dyshuari, Mikhail Romanov, 32 vjeç, i cili do të gjykohet në mungesë, akuzohet se hyri në një shtëpi në mars në një fshat në rajonin e Brovarsky jashtë Kievit, duke vrarë një burrë dhe më pas duke përdhunuar vazhdimisht gruan e tij ndërkohë që e kërcënonte atë dhe fëmijën e saj.

Marinës ruse i është dhënë urdhër të vendosë mina në portet e Odessa dhe Ochakiv dhe tashmë e ka minuar lumin Dnieper, si pjesë e një bllokadë të eksporteve të grurit ukrainas, sipas inteligjencës së sapodeklaruar amerikane.

Ambasada amerikane në Rusi ka bërë presion ndaj Kremlinit këtë javë për të zbuluar vendndodhjen e dy burrave nga Alabama të kapur në Ukrainë, sipas nënës së njërit prej amerikanëve të marrë. Lois “Bunny” Drueke tha gjithashtu se djali i saj, Alexander Drueke, dhe veterani tjetër i kapur i ushtrisë amerikane, Andy Tai Ngoc Huynh, nuk ishin mercenarë, por vullnetarë, duke kundërshtuar deklaratat e një zëdhënësi të Kremlinit që tha se dyshja amerikane po përballej me ekzekutimin. /The Guardian