Foto: Facebook/Kylian Mbappé

Mbappe nënshkruan kontratë pesëvjeçare me Real Madridin

Futbollisti francez, Kylian Mbappe i është bashkuar ekipit Real Madrid, pasi ka nënshkruar një kontratë pesëvjeçare, ka thënë klubi të hënën.

“Real Madrid C. F. dhe Kylian Mbappe kanë nënshkruar kontratë që parasheh se ai do të jetë lojtar i Real Madridit në pesë vjetët e ardhshëm”, ka thënë klubi përmes një deklarate, pak kohë pas fitores së 15-të për Kupën Evropiane.

Lojtari 25-vjeçar ka bërë të ditur se do të largohet prej ekipit Paris St Germain, përmes një postimi në X – i njohur më parë si Twitter – më 10 maj.

Mbappe do të kalojë në Real Madrid në korrik, pasi të skadojë kontrata aktuale që ka me klubin francez, më 30 qershor.

Mbappe është larguar prej ekipit francez pas fitoreve të shumta të shënuara përgjatë shtatë vjetëve, duke e përfunduar epokën në kryeqytetin francez si lojtari më i mirë ndonjëherë i ekipit Paris St Germain, me 256 gola.

Ai e ka befasuar jashtë mase ekipin kur ka bërë të ditur vitin e kaluar se nuk do të shfrytëzojë ofertën e vazhdimit të kontratës edhe për një vit./REL