Masat kundër COVID-19, politikanët megjithatë bëjnë vizita për ngushëllime

Nga fillimi i masave parandaluese për COVID-19, qytetarëve nuk po iu lejohet të marrin pjesë në ceremoni mortore apo vizita ngushëllimi përveç në rrethin e ngushtë.

Megjithëkëtë, liderët kosovarë nuk po i zbatojnë këto rregulla.

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka shkuar për ngushëllime tek familja Zhitia në Llugë, me rastin e vdekjes se Sylë Zhitisë – vëllai i dëshmorit Afrim Zhitia dhe zyrtar i lartë në Ministrinë e Mbrojtjes.

Fotografitë nga kjo vizitë i ka publikuar Naim Zhitia në rrjetin social “Facebook”.

Albin Kurti në vizitë për ngushëllime te familja e Sylë Zhitia/ Foto: Naim Zhitia Facebook

Ndërkaq, ditë më parë, përkatësisht me 19 maj edhe ish-kryeministri njëherësh lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj bashkë me një delagacion, ka qenë për ngushëllime  te familja e Sylë Zhitisë.

Përveç kësaj, Haradinaj nuk ka shkuar i pajisur me masa mbrojtëse ndaj coronavirusit. Në fotografitë e publikuara nga vetë ai, shihet duke u përshëndetur me familjarët e kësaj familje pa doreza, maskë dhe pa respektuar distancën sociale.

Ramush Haradinaj në vizitë për ngushëllime te familja e Sylë Zhitia Foto: Facebook
Ramush Haradinaj në vizitë për ngushëllime te familja e Sylë Zhitia/ Foto: Facebook

Kurse, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri kishte shkuar për ngushëllime më 4 maj te familja e Agon Musliut, 26-vjeçarit që ndërroi jetë te konviktet në Qendrën e Studenteve, por ndryshe nga Haradinaj, Haziri ka respektuar masat parandaluese.

Që nga shpërthimi i COVID-19 në Kosovë, në mesin e masave të tjera janë ndaluar të pamet, përveç në ditën e varrimit ku lejohen vetëm anëtaret e familjes së ngushtë.

Deri më tani në Kosovë janë shënuar 1032 të infektuar prej tyre 785 të shëruar dhe 29 viktima.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!