Lufta në Ukrainë: Sa viktima u raportuan nga lufta në Ukrainë deri më tani?

Pushtimi rus i Ukrainës duket si një reflektim shumë i shpejtë, ndërkohë që trupat e Putinit i janë ofruar rretheve veriore pranë kryeqytetit, Kiev.

Është raportuar një numër shifrash në shkallën e viktimave nga të gjitha anët.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se më shumë se 1,000 trupa ruse kanë mbetur të vrarë.

Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey, u tha deputetëve se 450 ushtarë rusë dhe të paktën 194 ukrainasë, përfshirë 57 civilë, janë vrarë.

Në anën tjetër, autoritetet ruse kanë deklaruar se kanë “eliminuar” 200 forca ukrainase gjatë marrjes nën kontroll të aeroportit kyç Hostomel pranë Kievit – dhe 13 ukrainasë u vranë ndërsa e mbronin ishullin e vogël të gjarpërinjve.

Të enjten, Ukraina tha se më shumë se 40 nga trupat e saj janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë të plagosur.

Sot, është dita e dytë e pushtimit rus të Ukrainës – lufta e parë e madhe tokësore në Evropë në dekada.

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se ka nisur, sipas tij, një operacion “special” për “çmilitarizimin dhe denacifikimin” e Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO-ja e dënuan sulmin dhe u zotuan se do ta mbajnë Rusinë përgjegjëse.

Britania e Madhe tha se është e gatshme që t’i ofrojë Ukrainës mbështetje shtesë ushtarake, përfshirë armë mbrojtëse vdekjeprurëse si dhe garanci për kredi, me qëllim që ta ndihmojë Kievin “në përballimin e agresionit rus”./BBC