Ilustrim

Koreja e Jugut rrit masat parandaluese ndaj coronavirusit, Irani në alarm

Koreja e Jugut ka rritur masat për të parandaluar përhapjen e coronavirusit të ri vdekjeprurës, pasi infeksionet e konfirmuara u rritën ashpër, raporton BBC

Kryeministri Chung Sye-Kyun tha se tani ishte një emergjencë pasi u konfirmuan 100 raste të reja dhe vdekja e dytë e vendit.

Virusi është përhapur gjithashtu në Iran, i cili raportoi dy vdekje të tjera në mesin e 13 rasteve të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve atje në katër.

Libani njoftoi gjithashtu rastin e parë të konfirmuar.

Në Iran shpërthimi është përqendruar në qytetin e shenjtë Qom, në jug të kryeqytetit Teheran, por zyrtari i ministrisë së shëndetësisë Minou Mohrez tha se virusi mund të jetë përhapur tashmë në “të gjitha qytetet në Iran”.

Rasti në Liban ishte një grua 45-vjeçare që kishte udhëtuar nga Qom, tha Ministri Liban i Shëndetësisë, Hassan Hamad.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) thanë që Irani dhe Libani kishin aftësinë themelore për të zbuluar virusin dhe OBSH po kontaktonte ata për të ofruar ndihmë të mëtejshme.

“Masat që Kina dhe të tjerët kanë ndërmarrë na kanë dhënë një shans luftimi për të parandaluar përhapjen e virusit,” tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Dritarja jonë e mundësive po ngushtohet, kështu që ne duhet të veprojmë shpejt”, tha ai.