Policia godet protestuesit me ujë me presion pasi njëri prej tyre goditi me gur në Tiranë më 13 dhjetor 2020. Foto: Gjergj Erebara/BIRN

Komisioneri i Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut kritikon trajtimin e protestuesve në Shqipëri

Një i dërguar i lartë evropian për të drejtat e njeriut të mërkurën tha se autoritetet shqiptare duhet të kishin treguar përmbajtje dhe të shmangnin përdorimin e forcës së tepruar në demonstratën e fundit, e cila u organizua pasi një burrë vdiq pasi pas të shtënëve me armë zjarri një polic i forcave të rendit, raporton AP.

Komisioneri i Këshillit të Evropës për të drejtat e njeriut, Dunja Mijatovic, në një deklaratë kritikoi “përdorimin joproporcional të forcës” të policisë shqiptare gjatë disa ditësh në protesta në Tiranë dhe qytete të tjera.

Demonstratat tani janë zbehur dhe vetëm disa njerëz dolën të protestojnë të martën – një javë pas të shtënave.

Shqiptarët kundërshtuan një ndalim të koronavirusit në tubimet publike pasi Klodian Rasha u vra në Tiranë. Policia thotë se ai shpërfilli thirrjet e oficerëve për të ndaluar dhe u largua me vrap. Një polic është arrestuar dhe po hetohet për “vrasje më të madhe se vetëmbrojtja e nevojshme”.

Kryeministri Edi Rama kërkoi falje për të shtënat dhe ministri i tij i brendshëm dha dorëheqjen.

Javën e kaluar, policia përdori gaz lotësjellës dhe topa uji mbi qindra demonstrues që hidhnin gurë mbi ta dhe ndërtesat qeveritare.

Shumë njerëz janë arrestuar, por vetëm disa kanë mbetur në paraburgim.

Autoritetet thonë se 28 policë dhe të paktën katër protestues janë plagosur në përleshje, megjithëse numri i civilëve të plagosur mund të jetë më i madh.