Parashikimi i motit

Këtë javë temperaturat bien nën zero

Vendi ynë do të vijojë të mbetet me kushte të qëndrueshme meteorologjike. Kjo situate, sipas Institutit Meteorologjik të Kosovës, vjen si rrjedhojë e masave stabile të ajrit të cilat do të mbeten prezente gjatë gjithë kësaj periudhe të parashikimit.

“Mëngjeset do të jenë relativisht të ftohta, kështu që mundësia për brymë mbetet evidente. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 14-22 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit”, thuhet në raportin e Institutit për pesë ditët e ardhshme.

Kushtet biometeorologjike dhe agrometeorologjike do të jenë relativisht të mira.

“Kur përmenden kushtet agrometeorologjike vlen të ceket se java do të jetë e favorshme për bujkun për t’i mbjellur kulturat vjeshtore, pasi që ditëve të fundit patëm reshje në sasi të konsiderueshme shiu dhe jemi brenda afatit kohor të mbjelljeve të kulturave vjeshtore”, thuhet në njoftim.