Izrael, Gaza: Biden shpreson për një armëpushim brenda javës së ardhshme

Presidenti amerikan, Joe Biden ka shprehur shpresë për një armëpushim në konfliktin Izrael-Gaza deri të hënën e ardhshme, duke përmendur përparimin në negociatat midis Izraelit dhe përfaqësuesve të Hamasit në Katar. 

Biden, duke folur në qytetin e Nju Jorkut, tregoi afërsi me një rezolutë, duke i bërë jehonë vlerësimit të këshilltarit të tij për sigurinë kombëtare. 

SHBA, një aleat kyç i Izraelit, është përfshirë në negociata, me disa përparime të raportuara në lirimin e pengjeve izraelite. 

Megjithatë, mbetet e pasigurt nëse Hamasi do ta pranojë marrëveshjen e propozuar. SHBA u përball me kritika për veton ndaj një rezolute të OKB-së për armëpushim, duke zgjedhur në vend të kësaj propozimin e saj të përkohshëm të armëpushimit. 

Ndërkohë, Izraeli planifikon strategji evakuimi për civilët në Gaza mes presionit ndërkombëtar kundër veprimeve të mëtejshme ushtarake. 

Në një zhvillim të ngjashëm, kryeministri i Autoritetit Palestinez Mohammed Shtayyeh dha dorëheqjen, duke hapur potencialisht rrugën për një qeveri teknokratike. Presidentit palestinez Mahmoud Abbas i kërkohet nga SHBA që të reformojë Autoritetin Palestinez për qeverisjen e mundshme në Gaza pas konfliktit. 

Për më tepër, kryeministri izraelit Netanyahu prezantoi një vizion për Gazën që përjashton përfshirjen e Autoritetit Palestinez./BBC