Ish zv/presidenti Pence i bashkohet garës për postin e presidentit amerikan

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, i ka dorëzuar zyrtarisht dokumentet për t’iu bashkuar një fushe gjithnjë e më të mbushur me republikanë që konkurrojnë për president.

Pence, 63 vjeç, do ta nisë zyrtarisht fushatën e tij me një video, fjalim dhe një eveniment në bashkinë e shtetit të Iowa-s me votime të parakohshme të mërkurën.

Ky veprim e vë atë kundër Donald Trump, njeriun të cilit i shërbeu në Shtëpinë e Bardhë për katër vjet nga 2017-2021.

Ish-presidenti Trump aktualisht po kryeson shumë përpara në garë.

Shumica e sondazheve e tregojnë Pence në një vend të tretë të largët, me mbështetje në një shifër të ulët.

Ish-guvernatori dhe kongresmeni i Indianas pritet të pozicionohet si një vazhdim i agjendës konservatore të administratës Trump.

Pence, i cili e përshkruan veten si “një i krishterë, një konservator dhe një republikan, në atë mënyrë”, ishte një deputet besnik i palëkundur ndaj Trump gjatë pjesës më të madhe të katër viteve të tyre në detyrë.

Por Pence është distancuar nga shefi i tij i vjetër që nga trazirat e mbështetësve të Trump në Kapitol Hill të SHBA në janar 2021.

Atëbotë, ish presidenti Trump i bëri presion ish zëvendës presidentit Pence për ta përmbysur fitoren zgjedhore të Joe Biden kur ai e kryesoi certifikimin e rezultateve në Kongres dhe e qortoi për mungesë “guximi” kur ai refuzoi./BBC

Përgatiti: Nuhi Shala