Hoti anulon takimin në ShBA pas aktakuzës për Thaçin

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka anuluar pjesëmarrjen në takimin e paraparë të mbahet më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, lidhur me dialogun Kosovë-Serbi.

Anulimi i takimit nga ana e Hotit erdhi pas njoftimit nga Prokuroria e Specializuar në Hagë se është ngritur aktakuzë ndaj Presidentit Hashim Thaçi, i cili gjithashtu ishte paraparë të merrte pjesë në takimin në ShBA.

Prokruroria e Specializuar ka ngritur aktakuzë edhe për Kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli.

Hoti tha se do të kthehet në Kosovë nga udhëtimi i tij dhe tashmë ka njoftuar të deleguarin e ShBA-së për dialog, Richard Grenell, se nuk do të marrë pjesë në takim.

“Për shkak të zhvillimeve të reja në Prishtinë si rezultat i akuzave të dorëzuara nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, më duhet të kthehem në Prishtinë për tu marrë me situatën.E kam njoftuar Ambasadorin Grenell se nuk mund të marrë pjesë në takimin e datës 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë.”, ka shkruar Hoti