Glauk Konjufcës i publikohet aktakuza e vitit 2017 për lotsjellësin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca pritet që të dalë para gjykatës për t’u ballafaquar me aktakuzën e Prokurorisë që e ngarkon atë për dy vepra penale.

Konjufca po akuzohet për veprat penale “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm”  dhe “Pengimi i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrave zyrtare”.

Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësja e Prokurorisë së Prishtinës, Laureta Ulaj.

Ulaj tha se aktakuza është ngritur më 26 janar të vitit 2017.

Konjufca po akuzohet për ngjarjen e hedhjes se gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës në gusht të vitit 2016.