Foto: Asociacioni i Tenisit të Serbisë

Gjokoviq u fotografua me disa të rinj një ditë pasi avokatët thanë se ai doli pozitiv me COVID

Numri një i tenisit në botë, Novak Gjokoviq, duket se është fotografuar me lojtarë të rinj një ditë pasi avokatët e tij thanë se ai doli pozitiv me COVID-19 në dhjetor.

Gjokoviq aktualisht po mbahet në një qendër të ndalimit për emigrantë në Australi pasi mbërriti në vend pa dëshmi vaksinimi, raporton Sky News.

Ai tani po lufton deportimin nga vendi disa ditë para fillimit të “Australian Open”, në të cilin ai shpreson të garojë në fund të këtij muaji.

34-vjeçari serb, një kritik i hapur i vaksinimit masiv, tha në kërkesën e tij gjyqësore se ai kishte një vizë të vlefshme dhe përjashtim mjekësor nga organizatori i turneut, sepse ai doli pozitiv për coronavirus më 16 dhjetor të vitit të kaluar.

Megjithatë, një njoftim për media nga Shoqata e Tenisit të Serbisë duket se tregon se Gjokoviq takohet me tenistët e rinj të nesërmen.

Është e paqartë nëse Gjokoviq e dinte nëse ai kishte COVID kur u fotografua.

Fotografitë janë nga një ceremoni e ndarjes së çmimeve që u zhvillua në Qendrën e Tenisit Novak në kryeqytetin serb Beograd.

Gjokoviq mund të shihet duke qëndruar me të rinjtë që po mbajnë lart trofetë e tyre.

Një tjetër tregon fituesin e “Australian Open” duke qëndruar në pjesën e pasme të grupit të të rinjve.

“Sky News” nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë se kur ka ndodhur ngjarja, por Shoqata e Tenisit të Serbisë ndau imazhet më 17 dhjetor dhe iu referua ceremonisë se po ndodh “sot”.

Në njoftimin për media thuhet se ngjarja u mbajt “pa një audiencë më të gjerë për shkak të masave epidemiologjike për shkak të pandemisë së coronavirusit”.

Data kur Gjokoviq tha se doli pozitiv me coronavirus – 16 dhjetor – ishte e njëjta ditë kur iu dorëzua një pullë nga shërbimi postar kombëtar serb në Muzeun PTT në kryeqytetin Beograd. Ai shkroi në Twitter për prezantimin të nesërmen.