Gjermania i ofron Polonisë sistemin e mbrojtjes 'Patriot'

Sot është dita e 270 e pushtimit rus të Ukrainës. 

Pushtimi rus në Ukrainë filloi në mëngjesin e 24 shkurtit, kur Putini njoftoi një “operacion special ushtarak” për “çmilitarizimin dhe denazifikimin” e Ukrainës. Disa minuta më vonë, raketa dhe sulme ajrore goditën gjithë Ukrainën, duke përfshirë Kievin, të pasuar menjëherë nga një pushtim i madh tokësor përgjatë fronteve të shumta. Zelenskyy shpalli gjendjen ushtarake dhe një mobilizim të përgjithshëm të të gjithë shtetasve meshkuj ukrainas nga 18 deri në 60 vjeç, të cilëve iu ndalua të largoheshin nga vendi.

Sulmet ruse fillimisht u nisën në një front verior nga Bjellorusia drejt Kievit, një front veri-lindor drejt Kharkivit, një front jugor nga Krimea dhe një front juglindor nga Luhansk dhe Donetsk. 

Pushtimi u dënua ndërkombëtarisht si një luftë agresioni. Një rezolutë e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara kërkoi një tërheqje të plotë të forcave ruse, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Rusinë të pezullonte operacionet ushtarake dhe Këshilli i Evropës dëboi Rusinë. Shumë vende vendosën sanksione të reja, të cilat prekën ekonomitë e Rusisë dhe të botës dhe ofruan ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën.

Ndërkohë, zhvillimet e fundit në dhe nga Ukraina janë si në vijim:

Forcat ruse i kanë nisur pothuajse 400 sulme të dielën në lindje të Ukrainës si pjesë e një fushate të artilerisë, tha Presidenti Volodymyr Zelenskiy në një fjalim të së dielës mbrëma.  “Betejat më të ashpra, si më parë, janë në rajonin e Donetskut.  Megjithëse pati më pak sulme sot për shkak të përkeqësimit të motit, sasia e bombardimeve ruse për fat të keq mbetet jashtëzakonisht e lartë”, ka deklaruar Zelenskiy.  “Në rajonin e Luhanskut, ne po ecim shënojmë progres të ngadalt ndërkohë që po luftojmë.  Deri tani, ka pasur pothuajse 400 sulme artilerie në lindje që nga fillimi i ditës. Rusia i ka lëvizur trupat për t’i përforcuar pozicionet në rajonet lindore Donetsk dhe Luhansk pas tërheqjes nga Kherson

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së do ta kryejë një vlerësim të termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia të hënën pasi ky lokacion u granatua më shumë se një duzinë herë gjatë fundjavës. Shpërthimet dëmtuan ndërtesa dhe pajisje, megjithëse asnjë nuk kishte qenë “kritike” për sigurinë dhe sigurinë bërthamore, thotë njoftimi i dhënë nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike.  Shefi i kësaj agjencie, Rafael Grossi, tha se forcat pas granatimeve po “luanin me zjarrin”, duke shtuar se “luftimet atje duhet të ndalen menjëherë”.

Gjermania i ka ofruar Polonisë sistemin e mbrojtjes raketore Patriot për ta ndihmuar atë të sigurojë hapësirën e saj ajrore pas rrëzimit të një rakete të humbur në Poloni javën e kaluar, tha ministrja e mbrojtjes, Christine Lambrecht.  “Ne i kemi ofruar mbështetje Polonisë në sigurimin e hapësirës ajrore – me Eurofighters-at tanë dhe me sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot”, tha Lambrecht për Rheinische Post.  Sistemet e mbrojtjes ajrore me bazë tokësore si Raytheon’s Patriot janë ndërtuar për t’i kapur raketat në hyrje

Ukraina ka mohuar se forcat e saj kanë ekzekutuar të burgosur rusë të luftës, duke argumentuar se ushtarët e saj po mbroheshin kundër rusëve të cilët shtiren se janë dorëzuar. Komisioneri i parlamentit ukrainas për të drejtat e njeriut iu përgjigj të dielën videove të qarkulluara në mediat sociale ruse këtë javë, ku pretendohej të shfaqeshin trupat e ushtarakëve rusë të vrarë pas dorëzimit te trupat ukrainase. Ombudsmeni ukrainas Dmytro Lubinets tha se “pjesë” të një videoje shfaqën rusët “duke përdorur një kapje të organizuar… kryen një krim lufte duke hapur zjarr ndaj forcave të armatosura ukrainase”.  Kjo do të thotë se ushtarët “nuk mund të konsiderohen robër lufte”, tha ai. 

Negocimi me Rusinë do të ishte “kapitullim”, ka thënë këshilltari kyç i presidencës ukrainase, Mykhaylo Podolyak, duke shtuar se përpjekjet e Perëndimit për ta nxitur Ukrainën të negociojë me Moskën janë  “të çuditshme” duke pasur parasysh një seri fitoresh të mëdha ushtarake nga Kievi.  Ai shtoi se kjo do të thotë se një vend “që rimerr territoret e tij duhet të kapitullojë ndaj vendit që po humbet”.  Komentet në fjalë vijnë pas raportimeve të fundit të mediave amerikane se disa zyrtarë të lartë kishin filluar të inkurajonin Ukrainën që t’imerrte në konsideratë bisedimet.

Supermarketi i parë ukrainas është hapur në Kherson që kur ky qytet u çlirua në fillim të këtij muaji.  ATB, një dyqan 24/7 në qytet, kishte radhë me njerëz jashtë të dielën teksa mirëpriti klientët.  Kherson mbetet pa energji elektrike, ujë të rrjedhshëm ose ngrohje, por banorët gjetën lehtësim duke qenë në gjendje të blinin tranguj ukrainas turshi, petë, rrikë dhe ushqime të tjera të preferuara.

Franca ka dërguar dy sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, së bashku me dy raketahedhës të shumëfishtë, sipas një interviste të dhënë nga një ministër francez i mbrojtjes.

”Emmanuel Macron e ka akuzuar Rusinë për ushqyerjen e dezinformatave për ta çuar përpara “projektin e saj grabitqar” në Afrikë, ku Franca ka pasur pengesa ushtarake.  Në një intervistë me TV5 Monde në margjinat e një konference të kombeve frankofone në Tunizi, presidenti francez tha se ekziston një “projekt grabitqar” që po e shtyn përpara dezinformimin në vendet afrikane, i cili ishte “një projekt politik i financuar nga Rusia, ndonjëherë nga të tjerët”.  Macron tutje ka shtuar se “një numër fuqish, që duan të përhapin ndikimin e tyre në Afrikë, po e bëjnë këtë për ta dëmtuar Francën, për ta dëmtuar gjuhën e saj, për të mbjellë dyshime, por mbi të gjitha për të ndjekur interesa të caktuara”./The Guardian 

Përgatiti: Nuhi Shala