Miodrag Sovilj. Foto: Twitter

Gazetari serb në shënjestër, pasi e pyeti Vuçiqin për një aferë korrupsioni

Vëzhguesit thonë se liria e mediave po zvogëlohet në Serbi, bazuar në reagimet kundër një gazetari që guxoi ta pyesë presidentin Vuçiq, për akuzat e korrupsionit.

 

Një gazetar serb, i cili përballi publikisht Presidentin e Serbisë  Aleksandar Vuçiq me akuzat për korrupsion qeveritar, e ka gjetur veten shënjestër e një stuhie kritikash nga ndihmësit presidencialë, aleatët dhe mediat pro-qeveritare, pasi Vuçiç u shtrua në spital me probleme të zemrës.

Duke përuruar një park të fëmijëve në Beograd të premten, Vuçiq u përball me Miodrag Sovilj, një reporter nga CNN N1, për rolin e supozuar të babait të Ministrit të Brendshëm, Nebojsa Stefanoviç në blerjen e dyshuar të armëve.

Sovilj u përpoq t’i tregojë Vuçiq një dokument në telefonin e tij celular, i cili u botua nga BIRN dhe demonstron rolin e Branko Stefanoviç. Presidenti tha se ai nuk mund ta lexonte atë, por se ai mund të shihte mesazhe në telefonin e Sovilj, duke i udhëzuar atij se çfarë pyetje të bënin.

Disa orë më vonë, kabineti i Vuçiq njoftoi se presidenti 49-vjeçar, udhëheqësi i Partisë Progresive në pushtet dhe politikani më i fuqishëm në Serbi, ishte dërguar në spital me probleme kardiovaskulare. Ai u lirua më vonë nga spitali dhe njoftoi se do të kthehej në punë të hënën.

Ndihmësit dhe aleatët e Vuçiqit, një ish-ministër ultranacionalist i informacionit nën pushtetin e Slobodan Millosheviç, u kthye me shpejtësi tek Sovilj, në atë që gazetari tha se ishte një përpjekje klasike për të frikësuar shtypin.

Këshilltarja për media nga presidenca, Suzana Vasiljeviç, duke folur para televizionit pro-qeveritar Pink, akuzoi Sovilj për “provokimin e presidentit” dhe se ishte i vrazhdë duke “treguar telefonin në fytyrën e Vuçiq”.

Ligjvënësi i Partisë Progresiste Vladimir Djukanoviç shkoi më tej, duke thënë se nëse një gazetar do të sillej në një mënyrë të tillë ndaj Presidentit Francez Emmanuel Macron, “ai do të pushkatohej”.

Nënkryetari i bashkisë së Beogradit, Goran Vesic, e quajti sjelljen e Sovilj “të turpshme” dhe vuri në dukje se ajo ndodhi vetëm disa orë para se Vuçiq të sëmuret.

Redaktori i tabloidit pro-qeveritar “Informer”, Dragan Vucicevic, tha se reporteri po përpiqej të provokonte një “reagim refleks” nga Vuçiq “dhe të krijonte një kaos nga ajo më vonë.

Sovilj tha se qeveria po përpiqej të ndryshojë këtë temë dhe të “presë” jo vetëm atë, por profesionin e gazetarisë në Serbi. Mesazhi që dërgoi ishte, “Mos bëj pyetje të ndërlikuar; shikoni se çfarë mund t’ju ndodhë, ” tha për BIRN.

N1 është një objektiv i shpeshtë i kritikave, nga zyrtarët e partisë në pushtet.

“Presidenti serb Vuçiq e udhëheq këtë,” tha Sovilj, “duke synuar gazetarët tanë në çdo konferencë për shtyp dhe, me komentet dhe provokimet e tij, po përpiqet të na pengojë të bëjmë punën tonë.”

Në raportin e tij të fundit, Freedom House, e përshkroi Serbinë si një vend në të cilin “një mjedis kërcënimesh dhe ngacmimesh pengon punën e përditshme të gazetarëve”.

Drejtori i programeve N1, Jugosllav Cosic, është bërë shënjestra e një fushate të njollosur nga tabloidët e qeverisë pro-qeveritare duke e akuzuar atë si një “lobi të paguar për Kosovën”, ish-provinca serbe me shumicë-shqiptare që shpalli pavarësinë në 2008.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!