Foto: 'The Objective'

Gazeta spanjolle: Spanja po përgatit kthesën historike në marrëdhëniet me Kosovën

Gazeta spanjolle “The Objective” shkruan se qeveria e Pedro Sanchez po përgatitet për një kthesë historike në qëndrimin e Spanjës për Kosovën me një njoftim që do të përfshijë njohjen e parë “de facto” të pavarësisë së Kosovës.

Burime diplomatike kanë thënë për gazetën spanjolle se kjo mund të jetë hapja e një zyre tregtare apo kulturore në kryeqytetin kosovar siç ndodhi gjatë regjimit të Francos me BRSS dhe vendet e tjera komuniste, pa nënkuptuar njohjen e plotë, por nga Zyra për Informim Diplomatik, e cila i është përgjigjur këtij mediumi, kanë thënë se këto opsione nuk janë në tavolinë për momentin dhe se të tjera janë duke u studiuar.

Sekretari i Shtetit për Bashkimin Evropian, Juan Gonzalez-Barba, e bëri të qartë këtë të premte në një prezantim në Institutin Mbretëror Elcano mbi proceset e zgjerimit në Ballkan se Spanja nuk do ta njohë Kosovën përderisa nuk ka marrëveshje dypalëshe ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, por për herë të parë hapi derën për të bërë një lëvizje me autoritetet kosovare.

Në këtë kuptim, numri tre i Punëve të Jashtme theksoi se Spanja dëshiron të jetë “më e përfshirë” në rajon dhe se kjo strategji do të ishte e çalë nëse Kosova vazhdon të injorohet “plotësisht”.

“Duhet të ketë një marrëveshje kompromisi dhe ne po shqyrtojmë tani forma të ndryshme pa i njohur shtetet anëtare”, tha ai duke iu referuar Kosovës dhe duke matur secilën fjalë të tij në një audiencë me diplomatë dhe ambasadorë ballkanikë.

Gonzalez-Barba theksoi se ky vendim spanjoll “do të merret së shpejti dhe do të shpallet”, duke lënë të kuptohet se hapi diplomatik është i pashmangshëm.

“Sigurisht, ne do të përpiqemi të mbyllim rrethin. Ne duam që vendimi të kuptohet nga Serbia, partneri ynë kryesor në Ballkanin Perëndimor”, shtoi ai, duke e ditur se sa e ndjeshme është kjo çështje në Beograd.

“Ne duam të kontribuojmë në përpjekjet e të gjitha vendeve anëtare dhe të të dërguarit të Përfaqësuesit të Lartë – ish-ministrit të Jashtëm sllovak, Miroslav Lajcak – për të arritur marrëveshje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, dhe shpresojmë që përpjekjet tona do të njihen dhe vlerësohen nga vendet e e Ballkanit”, përfundoi ai.

Spanja, në një grup të vogël të BE-së

Spanja është një nga pesë vendet e BE-së – së bashku me Greqinë, Sllovakinë, Qipron dhe Rumaninë – që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës.

Pikërisht, zëdhënësi i PNV në Kongresin e Deputetëve, Aitor Esteban, i kërkoi Sanchezit javën e kaluar që Spanja ta njohë Kosovën si shtet pas pavarësisë së saj nga Serbia.

“Njihni Kosovën një herë, nëse e keni përballuar edhe në futboll”, këmbënguli Esteban para kreut të ekzekutivit në seancën plenare në të cilën u diskutua samiti i fundit BE-Ballkani Perëndimor që u mbajt në Slloveni.

Sanchez ishte presidenti i parë spanjoll që u ul në një samit përballë një lideri kosovar, pavarësisht faktit se nuk kishte flamuj apo simbole.

Mariano Rajoy ka lënë një samit të ngjashëm në Bullgari në vitin 2018 për të shmangur takimin me liderin kosovar në mes të krizës katalanase, ndërsa takimi i mëparshëm me vendet e Ballkanit në vitin 2020 është mbajtur me video-konferencë për shkak të pandemisë COVID-19.

Qeveria aktuale jep sinjale për tejkalimin e kësaj situate, pasi mbështetet në dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, me të cilin BE-ja synon normalizimin e marrëdhënieve dhe që janë përcjellë edhe me tronditje në sport, siç janë ndeshjet e futbollit në kuadër të kualifikimit për Botërorin e Katarit në vitin 2022.

Për këtë arsye, Madridi shfaq një pragmatizëm më të madh me Kosovën, ndonëse u mbrojt duke thënë se pjesëmarrja spanjolle në samitin BE-Ballkan nuk nënkuptonte njohje zyrtare.

Hapja e një zyre ekonomike apo kulturore në Kosovë do të lejonte – edhe nëse ky është vetëm hapi i parë – zbarkimin e diplomatëve të parë spanjollë në Kosovë.

Kosova përfaqëson një qendër për zhvillimin e politikave evropiane në Ballkan, dhe trupat dhe komandantët e NATO-s janë aktivë në këtë zonë. Pra, për Spanjën hyrja në rajon ka një vlerë të dyfishtë në lidhje me peshën e saj në politikën e jashtme evropiane dhe marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara.

Së fundmi, kompania ajrore gjermane “Eurowings” njoftoi se nga shkurti i vitit 2022 do të hapë linjat e para ndërmjet Madridit dhe Prishtinës.