Evropa duhet të përgatitet për këtë dimër - Rusia do t’i ndalojë të gjitha eksportet e gazit

Lufta në Ukrainë sot ka hyrë në ditën e 120-të. Zhvillimet e fundit rreth kësaj lufte janë si në vijim: 

Pamjet dramatike janë shfaqur nga Rusia të asaj që duket të jetë një dron që fluturon në një rafineri nafte dhe duke shkaktuar një shpërthim në atë që mund të jetë një sulm brenda kufijve të Rusisë. Videoja e shpërndarë në mediat sociale tregoi mjetin ajror pa pilot duke u përplasur në rafinerinë e naftës Novoshakhtinsk në rajonin e Rostovit, në atë që do të ishte një shkelje e turpshme e sistemeve të mbrojtjes ajrore të Rusisë.

Një kullë televizive në qytetin Donetsk të kontrolluar nga separatistët ukrainas është dëmtuar rëndë nga granatimet dhe transmetimi është ndërprerë, njoftoi agjencia lokale e lajmeve Donetsk. Agjencia tha se qendra televizive Petrovskiy është ende në këmbë, por një pjesë e pajisjeve të saj janë dëmtuar, ndërsa disa pajisje janë zhvendosur.

Inteligjenca britanike parashikon se vrulli i Rusisë do të ngadalësohet gjatë muajve të ardhshëm. “Sidoqoftë, shërbimi ynë i inteligjencës së mbrojtjes beson se në muajt e ardhshëm, Rusia mund të arrijë në një pikë në të cilën nuk ka më asnjë moment përpara, sepse ajo atëherë i ka shteruar burimet e saj. ”, u tha gazetarëve kryeministri britanik, Boris Johnson.

Udhëheqësit në samitin e ardhshëm të G7 në Gjermani do të shpallin masa të reja që synojnë presionin ndaj Rusisë si dhe angazhime të reja për t’i dhënë mbështetje sigurisë evropiane, ka thënë një zyrtar i lartë amerikan. “Ne do të nxjerrim një grup konkret propozimesh për ta rritur presionin ndaj Rusisë,” tha zyrtari në fjalë. G7 ka të ngjarë të diskutojë gjithashtu fatin e një turbine ruse të bllokuar në Kanada dhe të fajësuar për reduktimin e furnizimeve me gaz në Gjermani, tha ministri kanadez i burimeve natyrore.

Kremlini ka deklaruar se sanksionet e BE-së që çuan Lituaninë ta bllokonte tranzitin e disa mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit ishin “absolutisht të papranueshme”. Moska po punon për masa hakmarrëse në përgjigje të “sanksioneve të paligjshme” nga BE, tha ajo. Ministria e Jashtme e Rusisë tha se përgjigja e Moskës ndaj ndalimit të Lituanisë nuk do të ishte ekskluzivisht diplomatike, por praktike në natyrë.

Ukraina i ka minimizuar shanset për ta arritur një marrëveshje me Rusinë që mund t’i lejojë dërgesat e bllokuara të drithërave ta nisin lundrimin nëpër Detin e Zi. Konsultimet janë duke vazhduar, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko. Ministria ruse e mbrojtjes tha se Moska dhe Ankaraja kishin rënë dakord t’i vazhdonin diskutimet mbi nisjet e sigurta të anijeve dhe eksportet e grurit nga portet ukrainase.

Shefi i forcave të armatosura të Finlandës ka deklaruar se vendi i tij është i përgatitur për një sulm rus dhe do të bëjë rezistencë të ashpër në rast se do të një sulm i tillë do të ndodhte. Finlandezët janë të motivuar për të luftuar dhe vendi ka ndërtuar një arsenal të konsiderueshëm, ka deklaruar gjenerali Timo Kivinen.

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për forcimin e lidhjeve me vendet nga grupi Brics i ekonomive në zhvillim – Brazili, Rusia, India, Kina Afrika e Jugut – pas sanksioneve perëndimore mbi Ukrainën. Putin tha se diskutimet po vazhdojnë  për “hapjen e dyqaneve të zinxhirit indian në Rusi, duke rritur pjesën e automobilave kinezë” në tregun rus.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov vizitoi Iranin të mërkurën. Ministria e Jashtme iraniane tha se vizita e Lavrov kishte për qëllim “zgjerimin e bashkëpunimit me rajonin euroaziatik dhe Kaukazin”.

Evropa duhet të përgatitet menjëherë që Rusia t’i mbyllë të gjitha eksportet e gazit në rajon këtë dimër, sipas kreut të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol. Ai u bëri thirrje qeverive të punojnë për reduktimin e kërkesës dhe mbajtjen e hapur të centraleve bërthamore./The Guardian