Kalush Orchestra në ‘Eurovision 2022’ Foto: Eurovision.tv

Eurovisioni në vitin 2023 mund të mos mbahet në Ukrainë për shkak të luftës

Për shkak të luftës së vazhdueshme, raportohet se Eurovisioni 2023, nuk do të mbahet në Ukrainë.

Janë duke u zhvilluar bisedime me Unionin Evropian të Transmetuesve “për të pritur potencialisht edicionin e 23 të Eurovisionit” në Mbretërinë e Bashkuar, raporton BBC.

Pas një “vlerësimi të plotë dhe studimit të fizibilitetit”, organizatorët e shfaqjes kanë arritur në përfundimin se festivali i këngës nuk mund të mbahet në vendin fitues, Ukrainë.

Kjo për shkak të luftës së vazhdueshme në Ukrainë, pas pushtimit të Rusisë.

Sam Ryder, përfaqësuesi i Britanisë së Madhe, doli i dyti në Eurovision 2022, me ç’rast ky rezultat njihet si më i miri i vendit që nga viti 1998.

Ryder kryesoi votën e jurisë në Torino në maj, por grupi rap-folk Kalush Orchestra, të cilit iu dha leja speciale për t’u larguar nga vendi i shkatërruar nga lufta për të konkurruar, u ngjit në vendin e parë me 631 pikë në një shfaqje simbolike të mbështetjes publike.

Tradicionalisht, vendit fitues i kërkohet të pres konkursin e vitit të ardhshëm.

EBU tha në një deklaratë se kishte kryer studimin me transmetuesin shtetëror ukrainas UA:PBC dhe specialistë të jashtëm, në mes të konfliktit, por se “garancat e sigurisë dhe operacionale” të kërkuara për të pritur ngjarjen nuk mund të përmbushen në vendin e shkatërruar nga lufta.

Organizata falënderoi transmetuesin e vendit fitues për “bashkëpunimin dhe angazhimin e tij të përzemërt në eksplorimin e të gjithë skenarëve” dhe tha se ndante “trishtimin dhe zhgënjimin e tyre”, duke shtuar se do të vazhdojë t’i mbështesë ata.

“Si rezultat i këtij vendimi, në përputhje me rregullat dhe për të siguruar vazhdimësinë e ngjarjes, EBU tani do të fillojë diskutimet me BBC-në, si nënkampion i këtij viti, për të pritur potencialisht Konkursin e Këngës Eurovision 2023 në Shtetet e Bashkuara. Mbretëria”, thuhet në deklaratë.

“Është synimi ynë i plotë që fitorja e Ukrainës të pasqyrohet në shfaqjet e vitit të ardhshëm. Ky do të jetë një prioritet për ne në diskutimet tona me nikoqirët e ardhshëm.”

Një zëdhënës i BBC shtoi: “Ne e kemi parë njoftimin nga EBU. Është e qartë se këto nuk janë një sërë rrethanash që dikush do të dëshironte. Pas vendimit të tyre, ne sigurisht do të diskutojmë BBC-në që do të presë konkursin e këngës në Eurovision.”

Lidhur me këtë rast, Katrina Leskanich, që ishte këngëtarja fituese të Britanisë së Madhe në Eurovisionin e vitit 1997, shkroi në Twitter “Praktikisht histerike mbi njoftimin se Mbretëria e Bashkuar mund të jetë mikpritëse!”.

Downing Street mirëpriti mundësinë që Britania e Madhe të presë Eurovisionin nëse Ukraina nuk mundet, duke u zotuar kështu se do të “reflektojë në masë të madhe kulturën, trashëgiminë dhe krijimtarinë e pasur të Ukrainës”.

Fitorja e Eurovisionit i sjell Ukrainës ‘lumturi të pabesueshme’

“Fitorja e Ukrainës… ishte shumë e merituar dhe si fitues i ligjshëm, dëshira e fortë e qeverisë ka qenë të shohë konkursin e vitit të ardhshëm të organizuar atje,” tha një zëdhënës i qeverisë.

“Nëse EBU vendos se konkursi nuk mund të zhvillohet në Ukrainë, ne sigurisht do të mirëpresim mundësinë për të punuar ngushtë me Ukrainën dhe BBC-në për ta pritur atë këtu në Mbretërinë e Bashkuar.”

Ata shtuan se qeveria ishte gjithashtu e përkushtuar për të “kontribuar mbi partneritetin e vazhdueshëm midis dy vendeve tona”.

I pyetur nëse qeveria do ta ndihmonte BBC-në me kostot, zëdhënësi tha se “ne po ecim pak përpara sa i përket procesit”.

Ministrja e parë e Skocisë, Nicola Sturgeon shtoi se ata gjithashtu dëshironin që Eurovision të ishte në Ukrainë, por “kuptoni se në rrethana kjo nuk është e mundur”.

“Megjithatë, unë mund të mendoj për një vend të përsosur në brigjet e lumit Clyde!” shtoi ajo, duke thënë se ishin të lumtur ta diskutonin këtë me organizatorët dhe transmetuesit e përfshirë.

Bev Craig, lideri i Këshillit të Qytetit të Mançesterit, u përfshi gjithashtu në këtë temë, duke thënë: “Përshëndetje @bbceurovision po ju thërret Manchesteri”.

“Nuk janë rrethanat që dikush do të dëshironte duke pasur parasysh luftën në Ukrainë. Por nëse do të jetë një qytet në Mbretërinë e Bashkuar – nuk mund të mendoj ndonjë vend më të mirë, një i mrekullueshëm muzikor dhe shtëpi të përshtatshme për një komunitet të madh ukrainas.”

Orkestra Kalush përfundoi performancën e tyre në Torino muajin e kaluar me një lutje: “Ju lutemi ndihmoni Ukrainën, ndihmoni Mariupolin, ndihmoni Azovstal tani.”

Ata vazhduan të shisnin trofeun e tyre për 838 mijë euro për të mbledhur para për përpjekjet e luftës.

Pushtimi rus i Ukrainës bëri që organizatorët e Eurovisionit t’i ndalonin ata të konkurronin.