Presidenti i Ukrainës,

Erdogan paralajmëron se Turqia ende mund ta bllokojë pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Sot është dita e 128 e luftës në Ukrainë. Zhvillimet e fundit në dhe nga Ukraina janë si në vijim: 

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka deklaruar se një “perde e re e hekurt” po shfaqet midis Rusisë dhe perëndimit dhe se Moska nuk do t’i besojë Uashingtonit dhe Brukselit “tani e tutje”. Procesi “ka filluar”, tha Lavrov pas bisedimeve me homologun e tij nga Bjellorusia. “Për sa i përket një perde të hekurt, në thelb ajo tashmë po shfaqet”.

Forcat ukrainase thonë se i kanë shtyrë forcat ruse nga ishulli i gjarpërinjve, një pozitë strategjike e Detit të Zi në brigjet jugore. Rusia e portretizoi tërheqjen nga ishulli si një “gjest vullneti të mirë”. Ushtria e Ukrainës tha se rusët u larguan nga ishulli me dy motoskafë pas një breshëri sulmesh me artileri dhe raketa ukrainase.

Një raketë ruse e ka goditur një ndërtesë shumëkatëshe në portin ukrainas të Odesës në Detin e Zi herët të premten, duke vrarë të paktën 10 persona, tha një zyrtar lokal.

“Numri i të vdekurve si rezultat i një goditjeje në një pallat shumëkatësh është rritur tani në 10”, tha Serhiy Bratchuk, zëdhënës i administratës rajonale të Odesa në kanalin e tij Telegram.

Situata në qytetin lindor të Ukrainës, Lysychansk, është “jashtëzakonisht e vështirë” pasi granatimet e vazhdueshme të forcave ruse e bëjnë të pamundur evakuimin e civilëve, thonë zyrtarët. “Ka shumë granatime dhe që vijnë nga shumë drejtime. Ushtria ruse po afrohet nga drejtime të ndryshme drejt Lysychansk”, tha guvernatori rajonal i Luhansk, Serhiy Haidai, duke shtuar se forcat ruse mbetën në periferi të qytetit, ku aktualisht nuk ka luftime në rrugë.

Rusia po përdor raketa të pasakta nga rezervat e vjetra sovjetike për më shumë se 50% të sulmeve të saj në Ukrainë, duke çuar në humbje të konsiderueshme të jetës civile, tha një gjeneral brigade në forcat e armatosura të Ukrainës. Shkalla e sulmeve ruse në Ukrainë është dyfishuar në dy javët e fundit, tha gjenerali Oleksii Hromov në një konferencë për media.

Një anije mallrash u largua nga porti ukrainas i Berdiansk i pushtuar nga Rusia për herë të parë që kur qyteti u kap nga trupat ushtarake të Moskës, sipas një zyrtari pro-rus. Yevgeny Balitsky, kreu i administratës pro-ruse, u citua nga media shtetërore ruse të ketë thënë se anija e parë e mallrave që u largua nga Berdiansk po transportonte 7,000 tonë drithë në “vendet mike”, pa thënë se çfarë ngarkese po transportonte anija.

Presidenti amerikan Joe Biden ka deklaruar se SHBA-ja dhe aleatët e NATO-s do të qëndrojnë me Ukrainën “për aq kohë sa duhet”, pasi aleanca ushtarake premtoi qindra mijëra trupa të tjera për ta mbrojtur Evropën Lindore. Presidenti amerikan njoftoi gjithashtu një ndihmë tjetër ushtarake prej 800 milionë dollarësh për Kievin – por pyetjet mbetën se sa detaje kishte pas planit për të krijuar një forcë prej 300,000 forcash për ta penguar çdo sulm rus.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Suedia dhe Finlanda pritet të nënshkruajnë zyrtarisht protokollin e anëtarësimit në NATO të martën. Pas samitit të NATO-s në Madrid, Stoltenberg tha se liderët kishin vendosur ta mbështesin Kievin “për t’u siguruar që Ukraina të mbizotërojë si një shtet sovran i pavarur në Evropë”.

Presidenti i Turqisë ka paralajmëruar se Ankaraja ende mund ta bllokojë pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO nëse të dyja vendet dështojnë t’i përmbushin plotësisht pritjet e tij. Recep Tayyip Erdoğan tha se nëse dy vendet nordike refuzojnë premtimet e tyre, duke përfshirë ekstradimin e të dyshuarve për terrorizëm me lidhje me grupet e jashtëligjshme kurde, parlamenti i Turqisë mund ta refuzojë të ratifikojë marrëveshjen e arritur të martën.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do t’i dorëzojë Ukrainës gjashtë hoëitzera-a”Caesar” dhe një “numër të konsiderueshëm” automjetesh të blinduara. Ai shtoi se në takimin e aleatëve të NATO-s në Madrid u “vendos unanimisht” për ta rritur ndihmën humanitare dhe ushtarake për Ukrainën.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, tha se është një ambicie “realiste” për t’i larguar plotësisht forcat ruse nga Ukraina. E pyetur nëse qeveria britanike beson se Rusia mund të shtyhej nga e gjithë Ukraina brenda një afati kohor të parashikueshëm, Truss u përgjigj: “Është realiste, dhe kjo është arsyeja pse ne po ofrojmë ndihmën vdekjeprurëse shtesë që po ofrojmë”.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se e ka thirrur ambasadoren britanike në Moskë, Deborah Bronnert, për të protestuar kundër komenteve “fyese” të Boris Johnson në lidhje me Rusinë dhe Vladimir Putin. Një protestë e fortë iu shpreh ambasadorit për “deklaratat e sinqerta të lidershipit britanik në lidhje me Rusinë, udhëheqësin e saj dhe përfaqësuesit zyrtarë të autoriteteve, si dhe popullin rus”, thuhet në një deklaratë.

Ministrja e Jashtme e Norvegjisë, Anniken Huitfeldt, ka thënë se kombi i saj nuk po bllokon hyrjen ruse në Svalbard. Të mërkurën, Rusia akuzoi Norvegjinë për ndërprerje të shpërndarjes së furnizimeve kritike dhe kërcënoi me hakmarrje. Huitfeldt tha se Norvegjia nuk po e bllokon hyrjen ruse në arkipelagun e Arktikut, vetëm duke aplikuar sanksione ndërkombëtare dhe se Rusia kishte mjete të tjera për t’i arritur vendbanimet e saj.

Presidenti indonezian, Joko Widodo, mbërriti në Moskë, ku do t’i kërkojë Vladimir Putinit të pajtohet me një armëpushim dhe të kërkojë mënyra për ta lejuar eksportin e grurit nga Ukraina. ëidodo u takua gjithashtu me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, të mërkurën gjatë një vizite që ai e përshkroi si një “manifestim të shqetësimit të popullit indonezian për situatën në Ukrainë”./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala