Thirrja nacionaliste “Kur ushtria të kthehet në Kosovë” në Zubin Potok

Edhe një parullë tjetër nacionaliste në veri, shfaqet prapë mbishkrimi 'Kur ushtria të kthehet në Kosovë'

Jo më larg se dy ditë më parë, KALLXO.com raportoi për një parullë nacionaliste të shfaqur në Leposaviq.

Parulla e njëjtë me mbishkrimin “Kur ushtria të kthehet në Kosovë” ka gjetur vend edhe në qytetin tjetër të veriut të Kosovës të banuar me shumicë serbe, Zubin Potok.

Në rrjetin social Telegram, gjatë ditës ka qarkulluar një fotografi e kësaj parulle të vendosur m`u në hyrje të qytetit.

Me ngjyrat e flamurit të Serbisë, bardh, kaltër e kuq kjo parullë nacionaliste me këtë mbishkrim është parë në afërsi të një vullkanizeri.

Në anën tjetër, hetime intensive janë duke u kryer për këtë rast, e i njoftuar për ngjarjen është edhe prokurori i shtetit.

Në raportin 24-orësh policor të ditës së sotme, Policia e Kosovës ka njoftuar se dje në mëngjes, rreth orës 07:30 është raportuar për këtë mbishkrim me përmbajtje të nxitjes së urrejtjes.

Rasti është iniciuar si nxitje e urrejtjes, përçarjes dhe mosdurimi.

Thirrja nacionaliste “Kur ushtria të kthehet në Kosovë” fillimisht ishte parë në një ndeshje futbolli miqësore me klubin Fiorentina në Beograd, e që ishte krijuar nga tifozët e klubit Crvena Zvezda më datë 26 korrik 2023.

Thirrja “Kur ushtria të kthehet në Kosovë” e ngjyrosur me ngjyrat e flamurit të Serbisë, një tank mbrapa i formuar nga tifozët së bashku me flamurin e Serbisë në sfond, u mbajtën për disa minuta gjatë kësaj ndjeshje futbolli.

Pas publikimit të këtyre pamjeve reagimet në Kosovë nisën nga ai i kryeministrit Albin Kurti, i cili në Tëitter tha se gjatë ndeshjes u bë thirrje që ushtria e Serbisë të kthehej në Kosovë.

“Dje Crvena Zvezda bëri thirrje që ushtria serbe të kthehet në Kosovë. Thirrjet për dhunë janë të pandërprera”- kishte shkruar Kurti në Tëitter duke bashkangjitur edhe fotografitë ku shihej Arkani dhe thirrja e tifozëve.

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku kishte reaguar duke thënë se Serbia tregoi që nuk e kursen as sportin si platformë për promovimin e politikës së saj luftënxitëse.

“Kërcënimet me luftë nga stadiumi i futbollit duhet të kundërshtohen nga organizatat ndërkombëtare të futbollit, të cilat i ftojmë për marrjen e masave të duhura ndëshkuese. Këto veprimeve të Serbisë janë të papranueshme, andaj komuniteti ndërkombëtar nuk duhet të qëndrojë në heshtje”- kishte shkruar Çeku në rrjetin social Facebook.

Ndaj këtij veprimi kishte reaguar edhe Federata e Futbollit të Kosovës.

“Paraqitja e një tanku si koreografi në tribuna me simbolikën kundër Kosovës është një akt i papranueshëm dhe i pashoq për sportin, por edhe për harmoninë e paqen ndërmjet vendeve dhe popujve në rajonin tonë, e sidomos në periudhën e tensioneve mes dy vendeve”- thuhej në reagimin e FFK-së.

Pas kësaj thirrje që fillimisht u promovua në ndeshjen e Crvena Zvezdës, thirrje e grafitë të ngjashme u shfaqën në vende të ndryshme në Serbi në fund të korrikut por edhe në Bosnje e Hercegovinë.

Parulla me thirrje për nxitje që ushtria e Serbisë të kthehet në Kosovë, në Leposaviq u pa pranë edhe simbolit me 4 c, i cili simbolizon Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

Mbishkrime të tilla që bëjnë thirrje për rezistencë shihen në vende të ndryshme në veri të vendit.

Në katër komunat me shumicë serbe disa herë KALLXO.com ka raportuar edhe për thirrjet e tjera ato si “NATO shko në shtëpi”, “KM mbetet”, “Mos u shqetësoni! Ne jemi këtu për të ju mbrojtur”, “Nga 21 nëntori obligim për të gjithë të bëjnë rezistencë në çdo hap. Brigada e Veriut. Ne nuk dorëzohemi! KM qëndron”.

Në veri të vendit KALLXO.com kishte raportuar në nëntor të vitit 2021 se si lartësohet edhe figura e të dënuarit për gjenocid e krime lufte, Ratko Mlladiq.

Murali është i vendosur në afërsi të Komunës së Zveçanit në një objekt.

Grafiti ‘Kur ushtria të kthehet në Kosovë’ shfaqet në Leposaviq