Dymbëdhjetë filma që duhet t'i shikoni në dhjetor

Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture.

BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen në muajin e festave të fundvitit.

“Ma Rainey’s Black Bottom”

Ky film ka shtrirje kohore në Chicagon e vitit 1927. Gjithçka fillon me Ma Rainey, pioniere e  ‘Mother of the Blues’, e cila planifikon të inçizojë një album të ri, por gjërat shkojnë keq për shkak të një menaxheri të bardhë që po e shfrytëzon atë dhe një trombisti me ambiciet e tij.

Ky film do të mbahet mend, mbi të gjitha, pasi është filmi i fundit në të cilin ka aktruar  Chadwick Boseman  para se të vdiste nga kanceri këtë verë.

“Promising Young Woman”

Emerald Fennell e cila luan shumë role në të nëjtën kohë, e luan rolin e Camilla Parker Bowles në “The Crown” Por ajo është gjithashtu një shkrimtare-regjisore që organizoi serinë e dytë të filmit “Killing Eve.” “.

Premisa e komedisë së errët të Fennell-it është se Cassie, rol i luajtur nga Carey Mulligan, braktisi shkollën e mjekësisë pasi u sulmua atje 10 vjet më parë.

Ajo si  hakmarrje,  shkon në lokale dhe bën sikur dehet. Burrat që e marrin atë në shtëpi, duke shpresuar të përfitojnë prej saj, marrin më shumë sesa kanë menduar.

“Another Round / Druk”

“Another Round / Druk”,  është “porta” e Danimarkës për filmin më të mirë ndërkombëtar në Oscarin e vitit të ardhshëm. Mikkelsen luan si një mësues dyzetvjeçar i cili nuk ka energji për të bërë të lumtur nxënësit ose familjen e tij. Gjithçka ndryshon kur ai dhe tre shokë vendosin të provojnë teorinë se të rriturit janë më të motivuar dhe krijues nëse janë pak nën ndikimin e alkoolit gjatë gjithë kohës.

“Dehja është bërë rrallë kështu mirë në ekran”, thotë Emma Simmonds në Radio Times, “dhe një tjetër raund kap bindshëm nivelet qesharake dhe nivelet shkatërruese të një eksperimenti mrekullisht qesharak, ndërsa personazhet përplasen, kërcejnë dhe pengohen në rrugën e tyre për në një fund absolutisht të bujshëm. ”

 

“The Midnight Sky”

Filmi ka koncept aventurën fantastiko-shkencore të George Clooney është vendosur në një të ardhme post-apokaliptike që mund të jetë edhe më e keqe se bota reale në vitin 2020. Përveç si regjisor dhe producent, Clooney luan si Augustine, një shkencëtar i vendosur në një observator të Arktikut. Ai duhet të kontaktojë një anije kozmike në mënyrë që të mund të paralajmërojë astronautët e saj (Felicity Jones dhe David Oyelowo, ndër të tjera) të mos kthehen në tokën e shkatërruar. Por e vetmja antenë me një sinjal mjaft të fortë për t’i arritur ato është milje larg nëpër mbeturinat e akullta. Qielli i mesnatës është përshtatur nga romani i Lily Brooks-Dalton nga Mark L Smith, bashkë-skenaristi i filmit “The Revenant” dhe një specialist në filmat për burrat që ecin nëpër shkretëtirat armiqësore.

 “The Prom”

Filmi ka fokus një vajzë dhe mbëmjen e saj të maturës.

Në vitin 2010, një vajzë adoleshente u ndalua të merrte pjesë në mbrëmjen e maturës së saj sepse ajo planifikonte të vishte një smoking dhe të merrte të dashurën e saj. Pasi të famshëm të ndryshëm folën në emër të saj, historia e saj frymëzoi një muzikant në Broadway që  më pas u bë një komedi e shkëlqyeshme nga Ryan Murphy, krijuesi i Glee.

Meryl Streep, Nicole Kidman dhe James Corden luajnë aktorët  që shpresojnë të rigjallërojnë karrierën e tyre duke u drejtuar në një qytet të vogël Indiana në mbështetje të heroinës si Hirushja (e sapoardhura, Jo Ellen Pellman).

“News of the World”

Tom Hanks, i cili kishte rolin kryesor në “Captain Phillips, në këtë film luan një kapiten tjetër, një veteran të ve të Luftës Civile që bën jetesën e tij si një rrëfimtar i tregimeve. Kur gjen një vajzë 10-vjeçare që ishte rrëmbyer nga një fis autokton, ai e çon atë nëpër Teksas për ta ribashkuar me tezen dhe xhaxhain e saj.  Filmi është përshtatur nga romani nga Paulette Jiles.

“Soul”

Filmi i pari i animuar i  ‘Pixar’ që ka një personazh kryesor afrikano-amerikan.

“Soul” mburret me një lloj skenari filozofik me guxim të cilin asnjë studio tjetër nuk do ta provonte.

Jamie Foxx është zëri i një mësuesi muzike që ëndërron të ketë sukses  si një pianist xhaz në New York. Por menjëherë pas një audicioni të suksesshëm, ai bie poshtë një pusi dhe e gjen veten në një hapësirë ku shpirtrave njerëzorë u caktohet personaliteti i tyre. Dhe gjërat bëhen edhe më surreale nga atje.

Jason Solomons i filmit “The Wrap” thotë se “Soul” është mbase filmi më ambicioz ekzistencialisht i provuar ndonjëherë nga Disney [kompania që zotëron Pixar] dhe megjithatë shfaqet me pamje shumëngjyrëshe dhe mençuri të butë ndërsa storja shkon së bashku pavarësisht lartësisë marramendëse të konceptit.”

 

“David Byrne’s American Utopia”

Filmi i koncertit të “Talking Heads”, “Stop Making Sense”, është një zhanër klasik.

Tridhjetë e gjashtë vjet më vonë, një film tjetër koncerti me ish-frontmanin e “Talking Heads”, David Byrne, po vlerësohet si i barabartë. Drejtuar nga askush tjetër përveç Spike Lee, “David Byrne’s American Utopia” dokumenton shfaqjen e gëzueshme të Byrne 2019 në Broadway, të cilën këngëtari i valës së re organizoi me 11 muzikantë multikulturorë me kostume gri dhe këmbë të zhveshura.

Festa që ata organizojnë ka të gjithë ngazëllimin e një koncerti tradicional rock, por përzihet me elemente të një instalacioni arti, një recital vallëzimi avangardë, një akt komedie stand-up, një tubim politik, një seminar filozofie dhe një shërbim të kishës humaniste . Ann Hornaday në “Washington Post” e quan atë një “ekstazë ekstatike të ritmit, lëvizjes, pluralizmit dhe shoqërisë muzikore … e cila shpërthen me një përzierje të tepruar të gëzimit optimist dhe nostalgjisë së mbrujtur”.

Me pak fjalë, “American Utopia” është vetëm lloji i balsamit shërues, frymëzues, për të cilin audienca ka nevojë për momentin”.

 

“Wonder Woman 1984”

Një vit nga dita kur ishte planifikuar të dilte fillimisht, filmi  “Wonder Woman” 1984 më në fund po shfaqet në kinema – dhe në një platformë streaming – duke e bërë atë blockbuster-in e parë dhe të fundit të madh të superheronjve në vitin 2020.

Gal Gadot kthehet si princesha luftëtare e Amazon, këtë herë duke luftuar Cheetah-in e Kristen Wig në vitet 1980  dhe Chris Pine është përsëri në rolin e  Steve Trevor edhe pse ai u vra në fund të filmit të mëparshëm “Wonder Woman.”

Por mos u shqetësoni nëse nuk mund të mbani mend se çfarë ka ndodhur atje. Vazhdimi, producenti i filmit i tha Indiewire, është “një film më vete në të njëjtën mënyrë siç janë filmat Indiana Jones ose Bond, në vend të një historie të vazhdueshme”.

 

“Nomadland”

Kur Fern (Frances McDormand) është e ve, ajo nuk ka mundësi të jetojë në një shtëpi të sajën, kështu që paketon sendet e saj të pakta në një furgon kampi dhe largohet për në shkretëtirën e Nevadas.

Ajo së shpejti zbulon se nuk është vetëm: ekziston një komunitet i madh i të moshuarve që janë detyruar të jetojnë në rrugë, duke mbështetur veten me punë afatshkurtra gjatë rrugës. Ajo që e bën Nomadland unik është se ndërsa Fern luan një aktore fituese të Oscarit, gati të gjithë njerëzit që takon janë nomadë të vërtetë që rrëfejnë përvojat e tyre. Shkruar dhe drejtuar nga Chloe Zhao (The Rider), filmi është një “hibrid i dokumentarit dhe trillimit”, thotë Caryn James i BBC Culture, duke shfaqur “talentin e rrallë të Zhao për të evokuar shfaqje të gjalla, të besueshme nga jo-aktorë dhe për të zhytur shikuesit në peisazhet e panumërta mahnitëse të Perëndimit Amerikan ”.

 

“Wolfwalkers”

Filmi më i mirë i animuar i vitit nuk vjen nga shtëpia e “Dreamworks” ose “Pixar”, por nga Cartoon Saloon, një studio irlandeze e specializuar në folklorin kelt dhe artin e stilizuar 2D të vizatuar me dorë.

Përralla e tyre e fundit e zgjimit zhvillohet në mesin e Shekullit 17, kur ushtarët anglezë po përpiqen të zbutin pyjet e egra pranë Kilkenny. Një vajzë e një gjahtari mëson se nuk ka vetëm ujq në pyll, por “shigjeta ujku” që mund të kthehen në ujq natën. Richard Whittaker në Kronikën e Austin vlerëson “një histori zemëruese të familjes dhe miqësisë, një ekzaminim familjar të tmerrit të shtypjes, një aventurë të fortë rreth dy vajzave që gjejnë veten dhe një mësim vjedhurazi të historisë së artit …

 

“Mank”

“Citizen Kane” është filmi më i madh amerikan i bërë ndonjëherë, të paktën sipas një sondazhi të kryer nga BBC Culture në vitin 2015. Por kush ishte përgjegjës për madhështinë e tij? Orson Welles, ylli dhe drejtori i tij i ri brilant? Apo bashkë-shkrimtari pirës i Uellsit, Herman J Mankiewicz?

Drama e David Fincher zbret në krah të Mankiewicz (Gary Oldman), i cili dikton skenarin ndërsa rimëkëmbet nga një aksident automobilistik dhe bazon historinë në kohën që ai kaloi me William Randolph Hearst (Charles Dance), manjatin e gazetës dhe të dashurën aktore Marion Davies (Amanda Seyfried).

“E ndërtuar në një performancë të lartë nga Gary Oldman,” thotë Ian Freer në Empire, “është e zgjuar, e sofistikuar, nga kthesat tronditëse dhe e vështirë, dhe ndër më të mirat e Fincher.”

 

Përktheu-Antigona Isufi