COVID-19 - Ilustrim

Dy të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur dy persona nga COVID-19.

Rastet e vdekjeve janë nga Klinika e Pulmologjisë në QKUK dhe një tjetër nga Spitali rajonal në Pejë.

Numri total i vdekjeve deri më sot ka shkuar në 615 persona.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 596 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 79 raste pozitive.