Dy të vdekur në koncertin e grupit Abba

Dy persona kanë vdekur dhe një tjetër është lënduar, pasi një shikues ra nga kati i shtatë në një sallë koncertesh në Suedi në turmën poshtë.

Rreth 1,000 njerëz ishin mbledhur në sallën Uppsala Konsert & Kongres pranë kryeqytetit, Stokholm, për një koncert të Abba të martën në mbrëmje.

Por 30 minuta para fillimit të koncertit, një burrë ra nga kati i shtatë mbi dy të tjerë që ishin në platformën poshtë, duke mbytur veten dhe personin që e zuri përfundi një burrë. Një tjetër u lëndua. Personi i tretë është jashtë rrezikut për jetën dhe është dërguar në spital, transmeton rtv21.tv.

Salla e koncerteve fillimisht u mbyll nga policia, kështu që dëshmitarët në vendngjarje mund të merren në pyetje.

MTLive, kompania e eventeve që organizoi shfaqjen, ka shkruar në faqen e tyre në Facebook se “të gjithë janë në shok”.

Incidenti tragjik vjen vetëm disa ditë përpara se Abba të publikojë albumin e tyre të parë në më shumë se 40 vjet.