Dodik i shkruan letër Trumpit pas votës për shkarkim nga Dhoma e Përfaqësuesve

Milorad Dodik të mërkurën i ka dërguar një letër mbështetjeje Presidentit të SHBA-së Donald Trump, duke e përshëndetur mbrojtjen e tij ndaj vlerave të sovranitetit dhe patriotizmit.

 

Lideri i serbëve të Bosnjës Milorad Dodik i ka dërguar një letër mbështetëse Donald Trump-it duke thënë se ata që po sulmojnë dhe po e shkarkojnë atë, po minojnë vlerat atdhetare për të cilat po lufton Presidenti amerikan.

”Ata po i kërcënojnë [këto vlera] si në Amerikë dhe në mbarë botën sepse shumë shtete të vogla janë të orientuara drejt SHBA-ve,” shkroi Dodik.

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së votoi të mërkurën për ta fajësuar Trump-in për “shpërdorim të pushtetit” dhe “pengim të Kongresit” në lidhje me përpjekjet e tij të pretenduara për të detyruar Ukrainën për të dhënë informacione rreth rivalit të tij politik demokrat, Joe Biden.

Trump bëhet kështu presidenti i tretë i SHBA-ve ndonjëherë që do të fajësohet nga Dhoma pas Andrew Johnson në vitin 1868 dhe Bill Clinton në vitin 1998. Kjo nuk do të thotë që ai ka të ngjarë të largohet nga detyra, megjithatë ‘shkarkimi i tij do të vendoset nga Senati i kontrolluar nga Republikanët.

Në letrën e tij të mbështetjes, Dodik theksoi se Amerika, si fuqia kryesore e botës, drejton proceset kryesore globale, dhe kështu është jetike për botën që SHBA të drejtohet nga dikush që kujdeset për sovranitetin dhe patriotizmin, si Presidenti aktual.

“Kjo është arsyeja pse unë shpreh mbështetjen time të plotë për Presidentin Trump, sepse mbështetja ndaj tij është një mbështetje për vlerat patriotike dhe sovrane për të cilat ne interesohemi dhe që kemi luftuar për dekada. Ne jemi të bindur që vetëm mbi këtë bazë mund të ndërtohet një rend botëror më demokratik dhe më njerëzor,” shkroi Dodik.

Dodik citoi Trump-in në fund të letrës, duke shtuar se ai dhe serbët e Bosnjës ishin mbrapa atyre fjalëve.

“Nëse doni lirinë, krenohuni me vendin tuaj. Nëse doni demokraci, mbajeni sovranitetin tuaj. Nëse doni paqe, duajeni kombin tuaj. Udhëheqësit e mençur gjithmonë mendojnë së pari për mirëqenien e njerëzve dhe vendit të tyre. E ardhmja nuk u takon globalistëve. E ardhmja u takon patriotëve,” shkroi Dodik.

Dodik, ish presidenti i Republika Srpska, RS, entiteti i udhëhequr nga serbët në Bosnje, dhe tani anëtari serb i presidencës së shtetit boshnjak, u rendit në listën e zezë nga ish-administrata Demokratike e SHBA-ve për shkeljen e kushteve të Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit të vitit 1995 që i dha fund luftës në Bosnje në vitet 1992-95.

Shumë serbë të Bosnjës kishin shpresa të mëdha për pasardhësin e tyre republikan. Sidoqoftë, Trump ka treguar relativisht pak interes për Evropën që nga marrja e detyrës dhe qëndrimi i SHBA ndaj Bosnjës dhe Hercegovinës nuk ka ndryshuar dukshëm. Dodik nuk lejohet akoma të udhëtojë në Shtetet e Bashkuara.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!