Dita e fitores ndaj nazizmit - Putin e mbron pushtimin duke pretenduar se armiqtë kërkojnë shkatërrimin e Rusisë

Vladimir Putin u ka thënë ushtarëve rusë që po luftojnë në Ukrainë se “i gjithë vendi po lutet për ta”, teksa po mbante një fjalim të Ditës së Fitores për ta mbrojtur pushtimin e tij në Ukrainë. Duke folur në 78-vjetorin e humbjes së Gjermanisë naziste, presidenti rus tërhoqi paralele historike midis Luftës së Dytë Botërore dhe luftimeve në Ukrainë. “Ne jemi krenarë për pjesëmarrësit e operacionit special ushtarak. E ardhmja e popullit tonë varet nga ju”, ka thënë Putin.

Yevgeny Prigozhin, udhëheqësi i forcës mercenare ëagner ka thënë se atij i është thënë se ai  dhe mercenarët e tij do të konsideroheshin si “tradhtarë” nëse do t’i braktisnin pozicionet e tyre. Prigozhin kërcënoi se do t’i tërhiqte trupat e tij nga qyteti në Ukrainën lindore, i cili ka qenë një fushëbetejë e gjatë që nga viti 2022 në përpjekje për ta futur këtë qytet nën kontroll, për shkak të mungesës së municioneve.  

Britania do ta vendosë zyrtarisht në listën e zezë grupin ëagner si një organizatë terroriste për ta rritur presionin ndaj Rusisë, raportoi të martën gazeta The Times. Pas dy muajsh përpilimi të një çështjeje ligjore, receta ose një listë formale e zezë e grupit ishte “i pashmangshëm” dhe ka të ngjarë të hyjë në fuqi brenda javësh, raportoi gazeta duke cituar një burim qeveritar.

Arman Soldin, një video-gazetar 32-vjeçar për Agence France Presse në Ukrainë, u vra nga gjuajtja me raketa Grad pranë Chasiv Yar, në Ukrainën lindore, tha AFP në Tëitter, duke cituar kolegët e AFP-së që ishin dëshmitarë të incidentit.

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly dhe sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i kanë kërkuar Rusisë që të mos e përdorë urinë si armë lufte, ndërkohë që diskutimet mbi marrëveshjen e grurit të Detit të Zi vazhdojnë.

Ukraina po planifikon një kundërofensivë “shumë të rëndësishme” kundër forcave ruse që duhet “të demonstrojë sukses”, ka thënë kryeministri i vendit, Denys Shmyhal, për Sky News duke shtuar se operacioni do të nisë kur të jetë koha e duhur.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen e përshëndeti Ukrainën si “mbrojtëse e vlerave të sotme evropiane”. Zelenskiy diskutoi integrimin evropian, çështjet e mbrojtjes dhe sanksionet kundër Rusisë në një takim me Von der Leyen në Kiev. Ai tha se pret që BE së shpejti të miratojë më shumë sanksione ndaj Rusisë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, ka thënë se aktualisht nuk ka asnjë perspektivë paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës, sepse “të dyja palët janë të bindura se mund të fitojnë në këtë luftë”. Në një intervistë me gazetën spanjolle El País të martën, Guterres u shpreh pesimist për aftësinë e BE-së dhe OKB-së për ta ndërmjetësuar përfundimin e konfliktit të shkaktuar nga pushtimi i Rusisë vitin e kaluar.

SHBA ka njoftuar një “pako të re ndihme sigurie” për të ndihmuar në forcimin e nevojave të mbrojtjes ajrore të Ukrainës dhe municioneve artilerie. Kjo paketë, e konfirmuar nga Departamenti i Mbrojtjes të martën, arrin në 1.2 miliardë dollarë dhe ofrohet nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI).

Një grup i vendeve evropiane të udhëhequr nga Britania e Madhe ka kërkuar shprehje interesi për të furnizuar Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi. Thirrja për përgjigje nga kompanitë që mund të sigurojnë municione me rreze deri në 300 km u përfshi në një njoftim të postuar javën e kaluar nga Fondi Ndërkombëtar për Ukrainën.

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë ka thënë se Kina mund të luajë një rol vendimtar në përfundimin e luftës në Ukrainë. Duke folur së bashku me homologun e saj kinez, Qin Gang, në një konferencë shtypi në Berlin të martën, Annalena Baerbock tha se si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Kina ka fuqinë për të qenë me ndikim në konflikt dhe për t’i dhënë fund.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka thënë se Rusia “do të mbizotërojë” në luftën e saj kundër atyre që ai i përshkroi si “imperialistë”, deklaroi të martën agjencia shtetërore e lajmeve KCNA, në komente që shihet se kanë për qëllim Ukrainën dhe mbështetësit e saj perëndimorë. si SHBA./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala