Disa përfitime që vijnë nga konsumi i çokollatës së zezë

Autor:Telegrafi

Studimet sugjerojnë se çokollata e zezë është një super ushqim, i cili ka një efekt pozitiv në trup dhe mendje.

Ka pak ëmbëlsira që janë po aq të shëndetshme sa çokollata e zezë. Nuk përmban shumë sheqer, dhe është plot me yndyra të shëndetshme që do t’ju kënaqin. Çokollata e zezë është gjithashtu e pasur me antioksidues.

Parandalon shtimin në peshë

Një lloj antioksiduesi në kakao te minjtë e laboratorit parandaloi shtimin në peshë, tregoi një studim i fundit. Për ta ndjerë këtë përfitim, duhet të konsumoni çokollatë të zezë, sepse qumështi përmban më shumë sheqer dhe qumësht. Nëse e zëvendësoni pjesën e mbrëmjes të një ëmbëlsirë me një më pak kalori, si çokollata e zezë, do të digjni më pak kalori.

Redukton stresin

Komponimet në çokollatë kanë një rol kimik në reduktimin e stresit. Konsumimi i 40 gramë çokollatë çdo ditë për dy javë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, domethënë mund të ulë nivelin e hormonit të stresit, kortizolit. Opsioni më i mirë është që në fakt të ndani porcionin e përditshëm, ndaj hani pjesën e parë si meze të lehtë pasdite, dhe pjesën e dytë pas darkës.

Ul rrezikun nga sëmundjet kronike

Çokollata e zezë mund të forcojë zemrën, më saktë, hulumtimi i fundit ka treguar se konsumimi i çokollatës lidhet me zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe diabetit. Për të ndjerë këto përfitime, duhet të hani gjashtë racione çokollatë në javë. Studiuesit i kanë lidhur këto përfitime me flavanolet, të cilat kanë efekte antioksiduese dhe antiinflamatore.

Përmirëson tretjen

Tretja është e lidhur me shumë sisteme në trup, nga lëkura te disponimi. Komponimet në çokollatën e zezë lidhen me rritjen e baktereve antiinflamatore në mikrobiomën e zorrëve. Hulumtimet mbi njerëzit kanë treguar një rritje të ndjeshme të baktereve të mira, pasi kanë pirë një pije të pasur me flavanole kakao për katër javë./Telegrafi/