Ilustrim

COVID-19 në Evropë: Austria sërish në bllokadë, Gjermania me paralajmërime të ashpra ndërmarrje masash 

Rastet me COVID-19 janë sërish në rritje në pjesë të ndryshme të Evropës pasi që moti i ftohtë ka ndikuar në përhapjen e virusit edhe më shumë, shkruan Euronews.

Vendet në Kontinentin e Vjetër po përpiqen ta frenojnë këtë rritje përmes mjeteve të ndryshme – duke filluar me bllokada në Austri, deri tek kufizimi i qasjes në shërbime të caktuara diku tjetër, ose duke nxitur një rritje të normave të vaksinimit.

Rreth 60% e njerëzve në Evropën Perëndimore janë plotësisht të imunizuar kundër COVID-19, por vetëm rreth gjysma e tyre janë të vaksinuar në Evropën Lindore.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH, raportoi të martën javën e kaluar (16 nëntor) se vdekjet nga koronavirusi në Evropë u rritën me 5% në javën e kaluar, duke e bërë atë rajonin e vetëm në botë ku vdekjet nga COVID-19 shënuan rritje.

Austria

Austria i është rikthyer një bllokade kombëtare që nga e hëna (22 nëntor), duke u bërë vendi i parë i BE-së që merr një masë të tillë përballë ringjalljes së COVID-19.

Bllokada  do të zgjasë të paktën 10 ditë, por mund të zgjasë deri në 20, thanë zyrtarët austriakë.

Kancelari konservator Alexander Schallenberg ka thënë gjithashtu se vaksinimi do të bëhet i detyrueshëm nga 1 shkurti.

Njoftimi erdhi disa ditë pasi ky shtet zbatoi një bllokadë mbarëkombëtare për personat që janë të pavaksinuar, i cili hyri në fuqi më 15 nëntor, por kjo nuk e ngadalësoi mjaftueshëm përhapjen e virusit.

Personave 12 vjeç e lart u ndalohet të dalin jashtë, përveç aktiviteteve që janë të rëndësishme të tilla si puna, mësimi, blerja e ushqimit ose shëtitja. Numri i patrullave policore është shtuar dhe ata që shkelin rregullat mund të gjobiten deri në 1450 euro.

“Në terma afatgjatë, rruga për të dalë nga ky rreth vicioz në të cilin jemi – dhe është një rreth vicioz, ne po pengohemi nga vala në bllokadë dhe kjo nuk mund të vazhdojë pafundësisht – është vetëm vaksinimi,” tha Schallenberg më herët këtë javë.

Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), pak më shumë se 64% e popullsisë ishte vaksinuar plotësisht deri më 19 nëntor, pak më poshtë mesatares së BE-së (65.5%). Rastet e koronavirusit kanë vazhduar të rriten, duke shënuar një total rekord ditor prej 15,809 të premten.

Autoritetet në Austri thanë më 17 nëntor se udhëtarët do të duhet ta tregojnë një test negativ PCR kur të hyjnë në këtë vend.

Belgjika

Dhjetëra mijëra njerëz demonstruan në kryeqytetin belg, Bruksel, të dielën, duke protestuar kundër kufizimeve të përforcuara të COVID-19.

Policia vlerësoi se ishin rreth 35,000 pjesëmarrës në tubim, por shumë prej tyre ishin larguar tashmë kur demonstrata përfundoi në dhunë. Disa qindra njerëz filluan ta sulmojnë policinë, të thyejnë makina dhe t’i vënë flakën kazanëve të plehrave, me policinë duke vendosur topa uji në përpjekje për ta kontrolluar turmën.

Nga e hëna e 22 nëntorit, punonjësit pritet të punojnë nga shtëpia për të paktën katër ditë në javë, me mbajtjen e maskave të detyrueshme në vendet publike.

Çdo person mbi 10 vjeç duhet të mbajë një të maskë në transportin publik, në bare dhe restorante, teatro dhe kinema, si dhe në ngjarje publike, duke përfshirë ato që mbahen jashtë.

Deri më tani, lejet shëndetësore kanë lejuar heqjen e maskave në ambiente të mbyllura. Leja do të shtrihet në tregjet e Krishtlindjeve, ngjarje me mbi 50 persona brenda dhe 100 jashtë, dhe ngjarje private në bare dhe restorante.

Vaksinimet për fëmijët e moshës pesë deri në 11 vjeç do të fillojnë “sa më shpejt të jetë e mundur” në baza vullnetare, pas dhënies së dritës jeshile nga rregullatorët belgë dhe miratimit nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) e cila ka analizuar rezultatet e testeve klinike të Pfizer. -Vaksina BioNTech për fëmijët.

Hospitalizimet po shtohen me një normë prej 30% në javë dhe kanë arritur nivelin më të lartë që nga maji. Më shumë se një e katërta e pacientëve në spital janë në ICU, duke e tensionuar më tej sistemin e kujdesit shëndetësor.

Belgjika ka qenë në mes të një rritje të rasteve që prej rreth një muaji më parë, kur qeveria rivendosi disa kufizime, duke i lehtësuar ato disa javë më parë. Megjithatë, infeksionet kanë vazhduar të rriten, me më shumë se 10,000 raportuar çdo ditë gjatë javës së kaluar.

Gjermania

Gjermanët do të “vaksinohen, kurohen ose vdesin” deri në fund të dimrit për shkak të shpërthimit aktual të infeksioneve Covid-19 në vend, paralajmëroi të hënën Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn.

“Me sa duket deri në fund të dimrit të gjithë do të vaksinohen, do të shërohen ose do të vdesin” për shkak të përhapjes së variantit “shumë, shumë ngjitës” Delta, tha ministri, duke u bërë thirrje edhe një herë gjermanëve që të vaksinohen “urgjentisht” tash në prag të një shpërthimi në rastet e koronavirusit në javët e fundit.

Kancelarja Angela Merkel njoftoi tashmë se qeveria do të vendosë kufizime më të forta për COVID-19 për qytetarët e pavaksinuar.

Në shumicën e rajoneve, vetëm të vaksinuarit dhe ata që janë shëruar nga virusi do të mund të kenë qasje në vende publike si restorante ose sallat e koncerteve.

Dhoma e ulët e parlamentit të vendit, Bundestagu votoi të enjten në favor të kufizimeve të reja. Planet përfshijnë kufizime të reja për vendin e punës dhe transportin publik.

Masat u propozuan nga tre partitë që priten të formojnë koalicionin e ardhshëm: Social Demokratët (SPD), liberalët dhe të gjelbërt.

Autoritetet shëndetësore lëshuan një paralajmërim të ashpër pasi 65,371 raste të reja u raportuan në një ditë të vetme, duke konfirmuar një tendencë rritëse që ekspertët e kanë paralajmëruar për javë të tëra.

“Aktualisht po shkojmë drejt një emergjence serioze,” tha Lothar Wieler, drejtor i Institutit Robert Koch, agjencia gjermane e kontrollit të sëmundjeve. “Do të kemi Krishtlindje vërtet të tmerrshme nëse nuk marrim kundërmasa tani.”

Ai bëri thirrje për një rritje të ndjeshme të normave të vaksinimit, më shumë se 75%, nga 67.7% që është aktualisht. Në disa rajone gjermane normat janë deri në 57.6%.

Wieler kërkoi gjithashtu mbylljen e bareve dhe klubeve dhe që shumë vende të tjera të kufizohen për ata me vaksina ose certifikata rikuperimi.

Franca

Franca po e kalon valën e saj të pestë me numrin e infeksioneve në rritje të vazhdueshme. Numri mesatar i rasteve ditore është rritur, me më shumë se 21,000 raste të reja të raportuara të premten (19 nëntor).

Qeveria tha se numri i klasave të shkollave të detyruara të mbylleshin – mbi 4,000 sosh – ishte në nivelin më të lartë që nga fillimi i mandatit në shtator.

Autoriteti i lartë për shëndetin rekomandoi gjithashtu dhënien e dozave përforcuese (shpesh një dozë të tretë) për të gjithë mbi 40 vjeç.

Kryeministri Jean Castex rezultoi pozitiv me COVID-19 të hënën (22 nëntor).

Por numri i rasteve mbetet më i ulët se në vendet e tjera si Gjermania dhe Holanda, që i atribuohet nga autoritetet suksesit të “kalimit shëndetësor” të prezantuar në korrik, si dhe marrjes së vaksinave, mbajtjes së maskave në vende publike të brendshme dhe respektimi i distancimit social.

Qeveria dhe këshilltarët e saj shkencorë besojnë se masat e vendosura tashmë janë të mjaftueshme për momentin.

Presidenti Emmanuel Macron tha në një intervistë për një gazetë lokale të enjten (18 nëntor) se mbyllja e të pavaksinuarve “nuk është e nevojshme të bëhet në Francë”.

“Vendet që i mbyllin të pavaksinuarit janë ato që nuk e kanë implementuar lejen. Prandaj kjo masë nuk është e nevojshme në Francë,” tha kreu i shtetit francez.

Rreth 75% e 67.4 milionë banorëve të Francës janë plotësisht të vaksinuar, sipas shifrave zyrtare më 18 nëntor.

“Ka nëntë herë më shumë pranime në kujdesin kritik dhe vdekje midis të pavaksinuarve sesa midis të vaksinuarve,” tha zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal.

Në një përpjekje për t’i inkurajuar të moshuarit që të paraqiten për një dozë të tretë të vaksinës, presidenti Macron ka thënë se nga mesi i dhjetorit, do të nevojitet një vaksinë përforcuese në mënyrë që personave të moshës mbi 65 vjeç t’u zgjatet leja shëndetësore.

Italia

Italia ka shtrënguar rregullat në një përpjekje për ta ngadalësuar shkallën e infeksionit përpara sezonit të festave të dhjetorit.

Sipas grupit të ri të kufizimeve, trenat tani mund të ndalen në rast se ndonjë nga pasagjerët duket se ka simptoma të COVID, ndërsa të gjithë shoferët e taksive duhet të kenë një leje të vlefshme kalimi, me restrikcione për dy pasagjerë të ulur në pjesën e pasme gjithashtu të detyrueshme.

Italia ka përditësuar tashmë rregullat e saj të udhëtimit ndërkombëtar në fund të tetorit. Sistemi me pesë klasa mund të ndalojë në mënyrë efektive qasjen për çdo gjë, përveç arsyeve të punës dhe familjes, në varësi të nivelit të vendit të origjinës, por shumica e vendeve evropiane janë ende në nivelin e mesëm “C”. Megjithatë, kjo mund të ndryshojë deri më 15 dhjetor, kur rregullat supozohet të përditësohen.

Autoritetet italiane raportuan 44 vdekje të lidhura me COVID të hënën (15 nëntor), një rritje nga 36 një ditë më parë. Numri i infeksioneve ka shënuar rënie, nga 7,569 të dielën në 5,144. Italia ka ende numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në kontinentin evropian, me 132,819 vdekje nga COVID duke e vendosur atë menjëherë pas Mbretërisë së Bashkuar.

Zvicra

Pasi u raportuan gati 4,000 raste të reja më 12 nëntor, Tanja Stadler, shefi i Task Forcës COVID-19 të vendit tha se spitalet mund të duhet të pranojnë deri në 30,000 pacientë me COVID këtë dimër, sipas gazetës zvicerane Le Matin.

Rreth 64.9% e popullsisë së vendit alpin është plotësisht e vaksinuar sipas shifrave të fundit. Ndërkohë, kundërshtarët anti-vaksinë demonstruan kundër një përpjekjeje vaksinimi të udhëhequr nga qeveria, me policinë që duhej t’i mbronte vendet publike të vaksinimit në vende si Cyrihu.

Kroacia

Infeksionet në rritje duket se kanë qenë një alarm në një farë mase në Kroaci, e cila pa linja jashtëzakonisht të mëdha njerëzish që prisnin për vaksina ditët e fundit.

Autoritetet korate thanë të mërkurën (17 nëntor) se më shumë se 15,000 njerëz morën dozën e tyre të parë të vaksinës një ditë më parë – një rritje e konsiderueshme pasi vaksinimet ishin ndalur plotësisht në këtë vend prej 4.2 milionë banorësh.

Maqedonia Veriore

Autoritetet shëndetësore të Maqedonisë veriore mund të duhet të fusin në përdorim rreth 30 mijë doza të vaksinave AstraZeneca që janë gati të skadojnë, sipas raporteve të mediave lokale të martën (16 nëntor).

Dozat e shpejta inerte AstraZeneca përdoren vetëm si një vaksinë e dytë për moshat 60 vjeç e lart, gjë që e ndërlikon më tej çështjen.

Ekspertët shëndetësorë në vend po paralajmërojnë se Maqedonia e Veriut mund të shkojë drejt një piku të madh në javët e ardhshme, veçanërisht duke marrë parasysh një shkallë relativisht të ulët të vaksinimit prej 37% dhe valët e vazhdueshme në vendet fqinje si Serbia, Greqia dhe Bullgaria.