COVID 19: Mbretëria e Bashkuar raporton më shumë se 80 mijë vdekje

Më shumë se 80,000 njerëz kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar brenda 28 ditësh nga një test pozitiv COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, kanë treguar shifrat zyrtare. 

1,035 vdekje të tjera në Mbretërinë e Bashkuar u raportuan të Shtunën, duke e çuar totalin me atë masë në 80,868. 

Numri i rasteve ditore të njerëzve që kanë rezultuar pozitivë për koronavirus u rrit me 59,937. 

Sipas Universitetit Johns Hopkins, vetëm SH.B.A., Brazili, India dhe Meksika kanë regjistruar më shumë vdekje nga COVID. 

Kjo vjen ndërsa shkencëtarët që këshillojnë qeverinë kanë paralajmëruar që masat e bllokimit në Angli duhet të jenë më të rrepta për të arritur të njëjtin ndikim si mbyllja e marsit. 

Ministrat kanë nisur një fushatë të re duke u kërkuar njerëzve që të veprojnë sikur të kenë virusin. 

Ndërkohë, Pallati Buckingham ka thënë se Mbretëresha, 94, dhe Duka i Edinburgut, 99 vjeç, morën vaksinat Covid-19 të Shtunën. 

Shifrat zyrtare nga Shëndeti Publik i Anglisë treguan se Londra kishte shkallën më të lartë të rasteve rajonale në Mbretërinë e Bashkuar, duke tejkaluar 1,000 për 100,000 njerëz, raporton BBC.