COVID 19 - Anglia heq kufizimet për më shumë se 50 shtete

Njerëzit që do hynë në Angli nga më shumë se 50 vende, përfshirë Francën, Spanjën, Gjermaninë dhe Italinë, nuk do të kenë më nevojë të karantinohen nga 10 korriku, konfirmoi Departamenti për Transport.

Një listë e plotë e vendeve të përjashtuara që paraqesin “një rrezik të zvogëluar” nga coronavirusi do të publikohet më vonë, raporton BBC.

Shumica e udhëtarëve në Mbretërinë e Bashkuar aktualisht duhet të izolohen për dy javë.

Rregulloret e karantinës mbeten gjithashtu në fuqi në Irlandën Veriore për njerëzit që vijnë nga jashtë MB dhe Republika e Irlandës.

Kufizimet e karantinës në Angli hynë në fuqi vetëm në fillim të qershorit, në një përpjekje për të ndaluar coronavirusin të hynte në vend në një kohë kur infeksionet në Mbretërinë e Bashkuar po binin.

Përjashtimet e reja nënkupton që njerëzit që vijnë nga vendet e zgjedhura do të jenë në gjendje të hyjnë në Angli pa pasur nevojë të izolohen, përveç nëse kanë qenë ose kanë udhëtuar nëpër vendet jo-përjashtuese në 14 ditët e mëparshme.

Sekretari i Transportit Grant Shapps, tha se përfundimi i listës së vendeve ishte vonuar – pasi skrapimi i karantinës u njoftua javën e kaluar – me shpresën se të katër vendet e Mbretërisë së Bashkuar mund të arrijnë një vendim të përbashkët.

Ai tha se kishte “ende një mundësi” për Skocinë, Uellsin dhe Irlandën Veriore që të koordinohen dhe për këtë arsye t’i bëjnë ndryshimet më të thjeshta.

Por ministrat skocezë janë ankuar se janë detyruar të marrin vendime shumë shpejt. Ministri i Parë Nicola Sturgeon tha: “Ne nuk mund ta lejojmë veten të tërhiqemi përpara një qeverie tjetër – të jemi mjaft të sinqertë për këtë – procesi simbolik i vendimmarrjes”.

Ministri i Parë i Uellsit Mark Drakeford pranoi që qasja e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kishte qenë “plotësisht kaotike”.

Sidoqoftë, ai shtoi se ka të ngjarë që qeveria Uellsiane të vendosë të njëjtat masa si në Angli, me kusht që zyrtari kryesor mjekësor për Uellsin të jepte miratimin.

Z.Shapps tha për vendet e BBC-së në listë do të etiketoheshin ose si qelibar ose jeshil, në përputhje me një sistem semafori, bazuar në përhapjen e tyre të coronavirusit:

Vendet “e gjelbra”, siç është Zelanda e Re, kanë nivele “shumë të ulëta” të coronavirusit dhe për këtë arsye do të kenë kufizime për ardhjet në Mbretërinë e Bashkuar.

Vendet “Amber” – përfshirë Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Spanjën – do të kenë “aranzhime reciproke”, domethënë udhëtarët nga Britania e Madhe nuk do të duhet të karantinoheshin pas mbërritjes.

Kufizimet do të qëndrojnë në vend për vendet “e kuqe”, përfshirë ShBA-në.

Z.Shapps tha që Greqia nuk do të ishte në listën e qelibarit për të filluar, sepse aktualisht nuk po lejonte fluturime nga Britania e Madhe.

Vendet që do të jenë ose në listën e gjelbër ose qelibar përfshijnë disa nga territoret e huaja të Mbretërisë së Bashkuar si Gjibraltari dhe Ishujt Falkland, tha Z. Shapps, si dhe shtete më të vogla si Vatikani.

Ministrat kanë qenë nën presion për të lehtësuar masat e karantinës për shkak të ndikimit në industrinë e udhëtimit.

Departamenti për Transport tha se ishte bërë një vlerësim i rrezikut duke marrë parasysh faktorë të tillë si përhapjen e virusit, numrin e rasteve të reja dhe trajektoren e mundshme të sëmundjes në secilin vend.

Lista e përjashtimeve do të mbahej “nën rishikim të vazhdueshëm”, në mënyrë që nëse rreziqet shëndetësore rriten, masat e izolimit mund të rivlerësoheshin, shtoi DfT.

Z.Shapps tha që njerëzit që aktualisht ishin duke u karantinuar pasi u kthyen nga një nga vendet e gjelbërta mund të ndalen ta bëjnë këtë më 10 korrik.

Ndërkohë, Zyra e Jashtme do të përcaktojë përjashtime për një numër destinacionesh nga këshillat e saj të tanishme kundër udhëtimit ndërkombëtar jo-thelbësor, i cili ka filluar që nga 17 marsi.

Të gjithë pasagjerët, përveç atyre që janë në një listë të vogël përjashtimesh, do të duhet të japin informacionin e kontaktit për mbërritjen në Mbretërinë e Bashkuar dhe detaje se ku kanë qenë gjatë 14 ditëve të mëparshme.

Një zëdhënës i shoqatës tregtare Airlines në Mbretërinë e Bashkuar tha se ndryshimet do të thotë që linjat ajrore “do të jenë në gjendje të rihapin shërbimet në shumë tregje kryesore në kohë për udhëtimin në pikën verore”.

Por ai shtoi: “Ne do të inkurajonim rigorozitetin dhe shkenca zbatohet në të gjitha vendimet e ardhshme që rrethojnë bizneset tona”.

Drejtori i Përgjithshëm i Aeroportit Gatwick, Stewart Wingate, tha se i dërgoi “një mesazh shumë të qartë se tani është e sigurt të bësh pushimet verore jashtë vendit”.

Ai shpresonte se do të ishte “fillimi i një pike kthese” në rikuperimin e industrisë së aviacionit nga efektet e pandemisë.

Politika aktuale e karantinës është kritikuar nga disa deputetë konservatorë, përfshirë ish-ministren e transportit Theresa Villiers.

Ajo tha se ajo kishte dëmtuar industrinë e udhëtimeve pa zvogëluar rrezikun nga coronavirus.

I pyetur në lidhje me vendet e punës të humbura tashmë në mikpritjen dhe industrinë e aviacionit – pjesërisht si rezultat i kufizimeve në udhëtimet ndërkombëtare – Z. Shapps tha: “Pyetja që supozoj se të gjithë do të duhet të pyesin është se ku është ekuilibri i duhur midis sigurimit që ne të vendosim jetë së pari, por edhe mbroni jetesën. Dhe ky nuk është një ekuilibër i lehtë./BBC

Përgatiti: Denis Ibishi – Kallxo