Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Brnabiq: SHBA është më eksplicite se BE në kritikat ndaj Kuritit për dialog

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka theksuar për TV Pink se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po përpiqet në çdo mënyrë që të ruajë paqen dhe stabilitetin në vend.

Siç tha ajo, marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Shteteve të Bashkuara kanë ndryshuar që nga nisja e nismës Ballkani i Hapur, edhe pse nuk kanë qëndrime në thelb të ngjashme për disa çështje të rëndësishme.

“Ajo që ka ndryshuar është se ata tani dëgjojnë dhe dëgjojnë anën tonë. , argumentet… Janë më eksplicite se BE-ja në kritikën ndaj Prishtinës dhe Albin Kurtit, për atë që nuk është bërë, dhe për qëndrimin e tyre të pasinqertë, për mosformimin e Asociacionit dhe ndalimin e referendumit, zgjedhjet … Ata bënë disa lëvizje falë të cilave Prishtina hoqi taksat për mallrat – tha Brnabiq.

Emisarët amerikan për dialogun, Matthew Palmer dhe pasardhësi i tij, Gabriel Escobar në vizitat e tyre në Kosovë kanë kërkuar nga Kosova që të zbatoj marrëveshjen për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, duke theksuar se nuk ‘imponojnë modele’.

Mesazhet e Amerikës dhe Evropës për Asociacionin në dy vizitat e fundit në Kosovë