Të paktën 56 të vdekur në sulmin vetëvrasës në një xhami në Pakistan

Policia në Pakistan ka thënë se të paktën 56 persona u vranë dhe më shumë se 200 u plagosën kur dy sulmues vetëvrasës qëlluan me armë në një xhami në Peshawar më 4 mars.

Ata më pas shpërthyen një mjet shpërthyes gjatë një lutjeje të rregullt.

Muhammad Asim, zëdhënësi i spitalit, i tha Radio Mashaal më herët gjatë ditës se numri i të vdekurve mund të rritet pasi disa nga të plagosurit ishin në gjendje kritike.

Shefi i policisë së qytetit, Muhammad Ijaz Khan, tha në një deklaratë se dy sulmuesit hapën zjarr ndaj policisë, duke vrarë një prej tyre, përpara se të hynin në xhaminë në rrugën Kocha-e-Risaldar në rrethin e tregut Qissa Khani.

Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin./REL