Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Putin zyrtarizon aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës

Vladimir Putin i ka nënshkruar “traktatet e anëtarësimit” që zyrtarizojnë aneksimin e paligjshëm të Rusisë të katër rajoneve të pushtuara në Ukrainë, duke shënuar marrjen më të madhe me forcë të territorit në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ceremonia e nënshkrimit, e mbajtur në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar, u zhvillua në Pallatin e Madh të Kremlinit në prani të elitave politike të vendit dhe vjen pas referendumeve të rreme të orkestruara nga Kremlini në katër rajonet e Ukrainës – Kherson, Zaporizhzhia, Luhansk dhe Donetsk.

Putini e nisi ceremoninë me një fjalim të gjatë, luftarak, në të cilin lideri rus lëshoi ​​kërcënime të reja bërthamore, duke premtuar se do t’i “mbrojë” tokat e reja të aneksuara “me të gjitha forcat dhe mjetet në dispozicion”.

“Populli ka bërë zgjedhjen e tij. Një zgjedhje e qartë… Ky është vullneti i miliona njerëzve”, tha Putin, duke shtuar se qytetarët e katër rajoneve të pushtuara do të jenë pjesë e Rusisë “përgjithmonë”.

Menjëherë pas kësaj, Putin i nënshkroi “traktatet e anëtarësimit” në një podium së bashku me krerët e instaluar nga Rusia të Zaporizhzhia, Kherson, Donetsk dhe Luhansk.

Disa orë më parë, forcat ruse nisën një sulm me raketa ndaj njerëzve që prisnin në vetura në qytetin e Zaporizhzhia për ta kaluar në territorin e pushtuar nga Rusia, në mënyrë që të mund të kthenin anëtarët e familjes në vijën e frontit.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë kanë thënë më parë se nuk do t’i njohin kurrë kurrë pretendimet e Rusisë në territorin e Ukrainës, ndërsa sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha të enjten në mbrëmje se aneksimi “nuk ka vlerë ligjore dhe meriton të dënohet”.

Vendimi i Putinit për t’i nënshkruar traktatet që aneksojnë territoret, disa prej të cilave Rusia nuk i kontrollon plotësisht, është një përshkallëzim i madh i luftës shtatë-mujore të Rusisë dhe ka të ngjarë ta mbyllë derën e diplomacisë për vitet në vijim.

Rusia po anekson të paktën 40,000 milje katrorë të Ukrainës lindore dhe jugore, rreth 15% e sipërfaqes totale të Ukrainës./The Guardian